Proč koupě auta s nízkým počtem najetých kilometrů nemusí být vždy výhoda?

Poměrně mnoho lidí dává z nejrůznějších důvodů před koupí nového automobilu přednost zakoupení vozu staršího. Důkazem o tom, že se tomuto typu obchodu v naší republice daří, je bezesporu i velký počet místních autobazarů. Samozřejmě, že s koupí ojetého automobilu jsou spojena i určitá rizika. Jednou z věcí, na které většině potenciálních zákazníků velmi záleží, je, aby automobil neměl najeto příliš mnoho kilometrů. Je to ale opravdu rozumný požadavek?

Stáčení tachometru

Na jednu stranu logicky předpokládáme, že vůz s menším počtem najetých kilometrů bude celkově v lepším stavu, a my tak do něj nebudeme hned za několik málo týdnů muset investovat kvůli výměně nejrůznějších součástek. To sice ano, ale jistě jste již slyšeli o taktice, kterou v řadě autobazarů využívají. Stáčení tachometru. Prodejci totiž dobře vědí, že pro mnoho lidí je stav tachometru jakýmsi magickým číslem, a tak ho podle toho upraví o několik tisíc či desítek tisíc kilometrů směrem dolů. Proto se v souvislosti se stavem tachometru vyplatí všímat si i dalších věcí, jako je například stav interiéru. Pokud jsou totiž sedačky či další části výrazně opotřebované a na tachometru je podezřele nízké číslo, něco tady asi nehraje.

VIN kód prozradí mnohé

V neposlední řadě je dnes rovněž možné vyžádat si od prodejce tak zvaný VIN kód a následně o vozidle, které uvažujete zakoupit, zjistit mnoho důležitých a užitečných informací. V některých autobazarech sice nejsou příliš ochotní, ale nenechte se odradit. Pokud není VIN kód nikde viditelně uveden, na vyžádání vám ho musejí poskytnout. Díky VIN kódu jednak zjistíte skutečný počet najetých kilometrů při poslední kontrole a dále také všechny kontroly, opravy i případné nehody, které automobil za svůj „život“ prodělal. V neposlední řadě prostřednictví VIN kódu zjistíte i to, jestli nebyl automobil kradený.

Riziko koupě auta „po důchodci“

Pozor si dejte i na to, když počet kilometrů skutečně sedí, je nízký a důvodem je to, že auto patřilo staršímu člověku, který s ním příliš nejezdil. Toto auto je většinou velmi lákavé, často díky garážování na první pohled ve skvělém stavu, nehavarované. Jenže dlouhodobé nepoužívání automobilu může rovněž představovat nemalý problém. I auta, která nejezdí, totiž stárnou. Navíc nepoužívání samo o sobě ke vzniku určitých komplikací přispívá. Příkladem potíží, které v případě koupě takovéhoto typu vozu budete muset řešit, jsou například problémy s únikem kapalin, zatuhlé brzdy, zpuchřelé gumové části či zatvrdlá těsnění. Následné výměny a opravy nebývají finančně nenáročné. Z tohoto důvodu se tak často vyplatí dát při koupi ojetého vozu přednost automobilu, který má sice počet najetých kilometrů o něco vyšší, ale vidíte, že se s ním jezdilo a auto bylo na pravidelných kontrolách a prohlídkách.

Zdroj: ridetime.ca

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu