Proč se v některých zemích jezdí vpravo a v jiných vlevo?

Na které straně silnice jezdíte? Záleží na tom, koho se zeptáte. Přibližně 70 procent obyvatel světa jezdí po pravé straně silnice. V Evropě tvoří výjimku řidiči ve Velké Británii, Irsku, na Kypru a na Maltě. Vlevo se pak dodnes jezdí také v mnoha bývalých britských koloniích, jako je Austrálie či Indie, na stejné straně se jezdí rovněž v Japonsku, v některých zemích na jihu Afriky či v jihovýchodní Asii. Nabízí se tak otázka, proč neexistuje pro jízdu po silnici nějaký standardní systém.

Ve středověku se jezdilo vlevo

Obecně se dá říci, že jízda po silnici či dříve jakékoli cestě se v průběhu doby ustálila jako zvyk, který byl silně ovlivněn tím, že většina kultur měla větší populaci lidí s dominantní pravou rukou. Historicky vzato se tak již ve středověku ustálilo jezdit na koni vlevo. Pravorucí jezdci totiž svůj meč nosili na levém boku, a tak pro ně bylo snazší nasedat na koně z levé strany. Aby se následně při nasedání na koně nepletli do cesty ostatním, stalo se zvykem jezdit vlevo. Vlevo tak původně jezdila většina zemí.

Napoleon a jízda vpravo

Na rozvoj jízdy vpravo měl v Evropě velký vliv Napoleon Bonaparte. Napoleon byl totiž levák, a tak požadoval, aby se všichni přibližovali zprava, aby mohl mít ruku s mečem mezi sebou a každým, koho potká. Zároveň vedl své armády po pravé straně cesty a toto pravidlo tvrdě prosazoval všude, kam se při svých výbojích dostal, například v dnešním Německu, Švýcarsku, Itálii, Španělsku i Polsku.

Vliv Henryho Forda i Adolfa Hitlera

Jako bývalá britská kolonie i USA kdysi jezdily po levé straně, ale po získání nezávislosti přešly na pravostranný provoz. K jízdě vpravo přispěly i vozy Henryho Forda. Jeho slavný model T měl volant na levé straně vozu, což znamenalo, že řidiči museli jezdit po pravé straně vozovky, aby jejich spolujezdci mohli vystoupit z vozu na krajnici a nevstupovali do cesty protijedoucím vozidlům. V Evropě se v některých zemích o jízdu vpravo „zasloužil“ Adolf Hitler. Ten některé části bývalého Rakouska-Uherska, včetně Maďarska a Československa, které až do 30. let 20.století jezdily vlevo, přinutil jezdit vpravo.

Zdroj: mentalfloss.com, defensivedriving.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu