Ptačí trus na karoserii. Proč a jak se ho především v létě co nejdříve zbavit?

Známe to všichni, umyjeme auto a druhý den, nebo ještě dříve, na něm najdeme „ptačí pozdrav“. Někdy se tak trochu zdá, že ptáci považují naše vozidla za ideální místo, kam vykonat svou potřebu. Problém není jen to, že bílé či jinak zbarvené skvrny nevypadají dobře, ale také to, že ptačí trus může poškodit lak vozidla.

Ptačí trus je vlastně kyselina

Problém ptačího trusu spočívá v tom, že se jedná o jakousi směs trusu a moči. Přítomnost moči ale bohužel velmi zvyšuje kyselost směsi. Důsledkem toho pak může být, že pokud ptačí trus ze svého automobilu neodstraníme a místo toho čekáme, až to za nás udělá například déšť, může trus časem lak výrazně narušit a poškodit až na základ.  

Pozor na slunce

Proces poškození navíc postupuje rychleji v horkých a teplých dnech, kdy slunce způsobí změknutí laku. Výsledkem je totiž intenzivnější spojení laku a trusu, které umožní lepší a rychlejší proniknutí korozivních látek a kyselin do hlubších vrstev. Čím déle pak trus na karoserie zůstane, tím výrazněji strukturu laku poškodí.

Možná prevence

Nejlepším řešením je samozřejmě prevence. Ideální je parkovat auto co nejčastěji v garáži nebo alespoň pod přístřeškem. Pokud musíte parkovat venku, zkuste se co nejvíce vyvarovat parkování pod stromy. Můžete si také pořídit speciální ochranný prostředek, který oddaluje proniknutí ptačího trusu na lak, a prodlužuje tak čas, který máte na jeho odstranění.

Jak odstranit trus z karoserie a jak z čelního skla?

Pokud je již váš vůz „zasažen“, je nejlepší trus co nejdříve odstranit vodou a utěrkou z mikrovlákna, existují samozřejmě i speciální přípravky, které jsou pro odstraňování ptačího trusu určeny. Naopak nikdy neodstraňujte trus z auta tak zvaně na sucho. Když zjistíte, že i po odstranění trusu je na laku patrné poškození, pokuste se ho rozleštit pomocí leštící pasty. Pokud není lak poškozen až na základ, stop se takto zbavíte.

Kromě karoserie můžete trus objevit i na čelním skle. I když je lákavé zbavit se ho pomocí stěračů, odborníci to příliš nedoporučují. Důvodem je, že rozmanité hrubé částečky obsažené v trusu mohou způsobit potenciální poškrábání skla.

Zdroj: automotivequlitysolutions.com, dasilvaautobody.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu