Rady, jak prožít léto za volantem bezpečně a bez nehod

Léto je vždy obdobím, kdy za volant sedá nejvíce lidí. Automobil je totiž dnes tím nejpoužívanějším dopravním prostředkem, který nás odveze na výlet či dovolenou. Slunce a horké letní počasí ale činí řízení a cestování autem poměrně náročným a jejich vlivem často dochází i k nejrůznějším dopravním nehodám. Vyplatí se proto mít na paměti několik rad, které vám mohou letní cestování autem nejen usnadnit a zpříjemnit, ale učinit ho rovněž bezpečnějším.

Pozor na klimatizaci

Jednou z velkých předností moderních vozů, kterou v létě využívá mnoho řidičů, je klimatizace. Díky ní si lze v interiéru auta vytvořit velmi příjemné prostředí i tehdy, když venku panuje opravdu nesnesitelné horko. Odborníci přesto radí při používání klimatizace určitou obezřetnost, neboť pokud nastavíte teplotu příliš nízko, vaše tělo při každém vystupování a nastupování utrpí nepříjemný teplotní šok. Obecně se doporučuje klimatizaci nenastavovat níže než na dvacet dva stupňů Celsia.

Pozor na nedostatek tekutin

Dehydratace je v letních měsících často diskutovaným problém. Obecně platí, že při jízdě autem byste měli pít dvojnásob. Nedostatek tekutin totiž snadno způsobí zhoršení pozornosti, což může mít velmi tragické následky. Nejvhodnějším nápojem, který lékaři za jízdy doporučují popíjet, je minerální voda s obsahem hořčíku.

Pozor na pneumatiky i chladič

Při jízdě na dálnici jste si jistě všimli, že teploměry, které ukazují teplotu silnice, vždy signalizují číslo o několik stupňů vyšší, než je teplota vzduchu. Za horkých letních dnů se tak snadno může stát, že asfalt na silnici dosahuje teploty kolem šedesáti stupňů. Pokud víte, že pojedete v horku delší cestu, vyplatí se z tohoto důvodu o přibližně 0,2 baru snížit hodnotu tlaku v pneumatikách. Horké počasí přispívá také k dalšímu technickému problému, rychlejšímu úbytku chladicí kapaliny. Vyplatí se tak její pravidelnější kontrola.

Pozor na to, kde parkujete

Nemáme teď na mysli na jakých parkovištích, ale spíše obecně parkování v přírodě. Pokud totiž svůj vůz zaparkujete do suché trávy a vyrazíte na procházku, může se poměrně snadno stát, že vám ji znepříjemní požár, který vznikne od rozpáleného výfuku. Podobně si dejte pozor také na parkování v lese, může vám za něj totiž hrozit poměrně vysoká pokuta.

Zdroj: news.jardinemotors.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu