Řídit neznamená řádit aneb za volant jen s řidičákem!

Už se taky vidíte za volantem svého vysněného auta a projíždíte se krásnou přírodou nebo městem nebo prostě po republice kam se vám zachce? Ale chybí vám to nejdůležitější – řidičský průkaz? Bez toho to prostě nejde, to je jasné, takže se musíte pořádně připravit na autoškolu a hlavně závěrečnou jízdu.

Ta se skládá ze tří částí – z jízdy s komisařem, z písemného testu a z technického ovládání vozidla. Jak teda na ně?

Závěrečná jízda

Anketa: Na pokolikáté se vám podařilo udělat autoškolu?
Celkem hlasů: 390

Než nasednete do auta s komisařem, musíte být psychicky naprosto vyrovnaní a hlavně bez jakéhokoli náznaku stresu. Ono se to lehce řekne, ale hůř už provede. Hlavně se před jízdou neuklidňujte „panákem na kuráž“. To by vám mohlo získání řidičského oprávnění na dlouhou dobu oddálit a navíc budete platit dost mastnou pokutu.

Nejčastějšími chybami, které při jízdě děláme, jsou:

  • nedání přednosti zprava
  • nekontrolování rychlosti jízdy
  • nedávání blinkru při odbočování či předjíždění
  • nebrždění před kolejemi

 Písemná část

Naštěstí je možné si na internetu veškeré otázky vyzkoušet. Tyto otázky jsou stanoveny ministerstvem dopravy a vy si tak můžete být jisti, že pokud si je všechny projedete – a to několikrát – že vás u samotného testu nic nepřekvapí, protože při zkušebních testech doma samozřejmě zjistíte i správné odpovědi. Takže – cvičte, cvičte a cvičte.

Technický stav auta

Určitě máte ve svém okolí známého s autem, který bude ochotný zvednout kapotu a ukázat všechno, co je potřeba, abyste před touto částí zkoušky byli připraveni na všechny záludné technické otázky, které vás mohou při zkoušce čekat.

Hlavně je také třeba znát všechny dopravní značky, bez kterých by to na silnici nemohlo fungovat. A co vy, znáte je všechny?

Pokud jste na všechno připraveni, tak nasedněte do auta a jeďte vstříc svému řidičskému průkazu.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT