Řízení za mokra aneb jak jezdit v dešti či v případě záplav

Jednou z charakteristik typického jarního počasí jsou časté dešťové přeháňky, někdy jen slabé, jindy poměrně silné. S příchodem léta se k dešti mohou přidat i intenzivní bouřky a průtrže mračen. Jaro je tu, a tak není na škodu zopakovat si, jak bychom se v případě deště měli chovat na silnici, abychom nebyli zbytečným nebezpečím pro sebe či pro ostatní. Předně je důležité si uvědomit, že řízení za mokra je v mnohém jiné než řízení za sucha.

Jízda za silného deště

Bezpečná jízda za mokra, v mlze nebo v jakýchkoli jiných podmínkách, které nejsou ideální, je především o pozornosti, trpělivosti, soustředění se a rovněž o tom, abyste si pro jízdu ponechali dostatečný prostor a čas. Pokud někam spěcháte, protože jste vyrazili pozdě, je mokrá silnice mnohem větším potenciálním nebezpečím. Když do toho přidáte mlhu, riziko se ztrojnásobí, aniž by se do toho musel zapojit někdo jiný.

Dobrý výhled je klíčem ke všem bezpečným jízdám. Za deště ale nikdy nemůžete vidět tak dobře jako za sucha. Jediný způsob, jak můžete ovlivnit dění kolem sebe, je zpomalit a nechat mezi sebou a ostatními vozidly na silnici více prostoru.

Pneumatiky a brzdy za deště

Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je, že za mokra se snižuje úroveň přilnavosti. Technologie pneumatik se v mnohém zlepšila, a v zatáčkách tak auta drží stabilitu mnohem lépe než v minulosti, přesto se vyplatí opatrnost. A pozor na brzdění, účinnost brzd na mokru se s brzděním za sucha nedá srovnávat.

Pohled přes čelní sklo automobilu za deště.
zdroj: pexels.com

Typicky za mokra dochází k této situaci. Jedete v dešti po dálnici a najednou dálniční provoz zdánlivě bezdůvodně zastaví přímo před vámi a vy musíme sešlápnout brzdy, abyste nenarazili do auta před vámi. Když to uděláte, můžete mít na chvíli pocit, že spíše zrychlujete, než zpomalujete. Je to proto, že úroveň přilnavosti na mokru je mnohem nižší než na suchu. Tyto limity si bohužel často uvědomíme, až když se věci začnou vyvíjet jinak, než jsme předpokládali, a to se na mokru může stát mnohem rychleji a v mnohem nižších rychlostech než na suchu.

Jízda při povodních

Dlouhodobé přívalové deště mohou způsobit záplavy, zejména v nízko položených oblastech a na silnicích, které vedou podél řek. Základním pravidlem by mělo být, že pokud si nejste jisti, jak hluboká je zaplavená silnice, otočte se a najděte si alternativní trasu.

Neopatrná jízda ve vodě může být velmi nebezpečná. Pokud pojedete příliš rychle, vlna, kterou způsobíte, může znepříjemnit život nejen ostatním účastníkům silničního provozu, ale může se dostat i do vašeho motorového prostoru. Pokud si pak najde cestu do sání vzduchu a dostane se do samotného motoru, písty nebudou schopny vodu stlačit, což způsobí selhání motoru.

Jakmile projedete vodou, vždy vyzkoušejte brzdy. Pomůžete tak z jejich povrchu setřít vodu, aby byly opět v normálním provozu, až je budete potřebovat. Vyvarujte se též přejezdu rychle tekoucí povodňové vody. Pokud neznáte její hloubku, může se stát, že vaše auto bude zvednuto a odneseno po proudu, aniž byste si toho všimli.

Zdroj: theaa.com, carshop.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu