Robert Kubica po sezóně opustí svět Formule 1

Pro někoho to bylo překvapující rozhodnutí, avšak někteří jej očekávali ihned po Polákově nastoupení do formule. Robert Kubica měl již od začátku svého návratu mnoho nepřátel, ale většina startovního pole jeho návrat kvitovala. Ať už jsou totiž jeho jezdecké výsledky jakékoliv, musíme smeknout klobouk předtím, co za šest let dokázal. Po těžké havárii se dal s pomocí desítek operací dohromady, tudíž mohl opět usednout do monopostu Formule 1. Sezóna 2019 je však jeho poslední.

Proč Kubica neskončil již dříve?

Mnozí by si mohli myslet, že se tým Wiliams po problémech s monopostem a slabých výkonech samotného Roberta Kubici dobrovolně rozhodne tohoto pilota propustit ze svých služeb. Jedním z nejvýraznějších problémů Wiliamsu však byly finanční potíže, které vyřešil svým příchodem právě Robert. Jako jediný polský pilot v opravdu vrcholovém motorsportu je totiž národní ikonou, a proto za ním stojí řada významných sponzorů, kteří do kasy stáje nasypali značný finanční obnos.

Kubica svůj odchod sám oznámil

Na tiskové konferenci během nedávného závodního víkendu pak Robert Kubica oznámil, že dobrovolně po sezóně tým opustí. Strávil v něm dva kompletní roky, přičemž letos zatím odjel všechny závody a nic nenasvědčuje tomu, že by měl sezónu ukončit předčasně. Pochopitelně poděkoval týmu Wiliams, který mu dal druhou šanci. Po téměř osudné nehodě v roce 2011 totiž Kubica málem přišel o ruku, což značně zkomplikovalo jeho návrat do Formule 1. Robert se ovšem nevzdal, tvrdě pracoval a dokázal sobě i světu, že i po takto těžké havárii má na to jezdit v nejrychlejších monopostech na světě.

Proč vlastně Kubica odchází?

Přesný důvod svého odchodu však Polák neoznámil. Není však těžké dát si dvě a dvě dohromady. Jedním z problémů je slabý monopost, díky kterému to vypadá, že Kubica ani zdaleka nedosahuje kvalit ostatních pilotů Formule 1. Před osudnou havárií měl však nakročeno do Ferrari, kde se měl podle mnohých stát mistrem světa, takže rozhodně umí jezdit rychle. Dalším důvodem je týmový kolega, který ho zatím naprosto suverénně poráží. George Russell je však nesmírně talentovaným pilotem, který patří do nastupující generace, a proto je srovnání s ním docela irelevantní.

Jaká bude jeho budoucnost?

O své budoucnosti se přesně nevyjádřil. Poznamenal pouze, že je čas ukončit jednu hezkou kapitolu v závodní kariéře. Okamžitě se však vyrojily spekulace, které tvrdí, že o tohoto Poláka má zájem Audi v šampionátu cestovních vozů DTM. Robert Kubica se ale pravděpodobně do továrního týmu nedostane, protože ten disponuje neskutečně nabitou a vyrovnanou sestavou. I díky tomu vyhrálo Audi pohár jezdců, týmů i značek. Bylo by proto velice nerozumné vyměňovat zaběhlou a velice úspěšnou jezdeckou skvadru. Ve hře jsou tak i další závodní série, ale na přesné rozuzlení si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Robert Kubica pochopitelně patřil k těm nejtalentovanějším jezdcům své doby. Po osudné havárii se však jeho dveře zavřely. Šestiletá mise jeho návratu se ale povedla na výbornou, i když má docela hořký náboj. Nekonkurenceschopný monopost Wiliams totiž nedokáže ukázat, jak dobře či špatně na tom Robert je.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce měl Robert Kubica osudovou nehodu?

V kterém roce měl Robert Kubica osudovou nehodu?

ZAVŘÍT