Škodovka si nechala patentovat zajímavou vychytávku pro pohodlnější bezpečnost

Bezpečnostní pásy, které se zacvakávají do speciální bezpečnostní spony jsou vynálezem, na kterém se po mnoho let v podstatě vůbec nic nezměnilo. Jenže Škodovka nyní přišla s vychytávkou, díky které je minimálně jejich hledání o něco snadnější a je také lépe poznat, zda se dotyčný připoutal či nikoliv.

Pohodlnější a bezpečnější

Tradiční součástí bezpečnostních spon je červená pohyblivá část, jejímž stlačením je pás ze spony uvolněn. V případě nejnovějšího patentu však tato část již nebude sytě červená, ale zcela průhledná, což má jeden jednoduchý důvod.

Uvnitř spony se nacházejí LED diody, které přes krystalický vzor posílají do celé čiré plochy světlo. Spony lze naprogramovat tak, aby díky speciální animaci za tmy uvítaly pasažéry a zároveň jim světlo pomohlo určit, kde se spony nacházejí a oni je nemuseli složitě potmě hledat.

Foto: Škoda

Zároveň je sedadlo schopno rozpoznat, zda na něm někdo sedí či nikoliv. Pokud se tak děje, spona se červeně rozsvítí, dokud do ní není pás zasunut. Zároveň je to také dobrý indikátor, zda náhodou cestující nezacvakl sponu špatně, případně na ní prostě jen nezapomněl. Připoutaného pasažéra také díky tomu může jednoduše zkontrolovat přímo řidič.

V momentě, kdy je spona zapnutá, rozsvítí se pro signalizaci správného zapnutí zelené světlo, které následně zbělá. To pomáhá cestujícím rychleji najít sponu v momentě, kdy se potřebují odpoutat.

Řada dalších patentů

Oddělení Simply Clever Automobilky Škoda má na svém kontě již 94 unikátních patentových přihlášek. Mezi ně patří například koberečky z dutých vláken, úložné prostory pro deštníky ve dveřích vozu či některé patenty, které pomáhají přímo při výrobě vozů. Sem patří třeba kamerový systém, který pomáhá při svařování jednotlivých dílů.

„Inteligentní osvětlená přezka bezpečnostního pásu je jen jednou z mnoha funkcí navržených a vyrobených ve společnosti Škoda. Značka každoročně podává řadu patentových přihlášek na nápady a systémy, aby usnadnila život, byla bezpečnější a příjemnější pro majitele a řidiče,“ uzavírá Škoda.

Zdroj: Škoda Auto

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT