Slavná Route 66 letos slaví 95 let. Co jste o této nejslavnější silnici Ameriky nevěděli?

Od svého vzniku v roce 1926 se Route 66 stala symbolem americké svobody, který řidičům nabízel mnohem víc než jen cestu z jednoho bodu do druhého. V době svého největšího rozkvětu vdechla Route 66 život nespočtu malých měst a inspirovala mnohé písňové hity i slavné romány. Pokud se ale na minulost i současnost této slavné silnice podíváme blíže, zjistíme, že toho ukrývá ještě více, než se na první pohled zdá.

Efektivní způsob dopravy z Chicaga až do Los Angeles

V průběhu dvacátých let 20. století došlo ve Spojených státech k velkému rozvoji automobilového průmyslu a mnoho majitelů aut chtělo své vozy využít k cestování po vlasti. I když bylo možné projet zemi autem již dříve, Route 66 tuto cestu učinila mnohem atraktivnější a snazší. Nabídla cestovatelům moderní dobře sjízdnou silnici, která navíc zkrátila vzdálenost mezi Chicagem a Los Angeles o více než dvě stě mil.

Pěší závod přes Route 66

V roce 1928 se uskutečnil nevšední závod, jehož trasa vedla z Los Angeles do New Yorku. Unikátní bylo to, že se jednalo o transkontinentální pěší závod, jehož výherce obdržel 25 000 dolarů. Prvních 2400 mil z 3400 mil dlouhého závodu vedlo právě po nové Route 66, s kontrolními stanovišti ve městech, která se na ní nacházela. Vítězem se stal Andy Payne, pokud dnes po Route 66 projíždíte Oklahomou, můžete zde stále najít jeho sochu.

Silnice procházela osmi státy

Route 66 vedla původně od Velkých jezer až na okraj Tichého oceánu. Řidiči, kteří chtěli projet celou silnici, mohli vyrazit ze severovýchodního cípu státu Illinois a pokračovat přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Arizonu a Nové Mexiko až na pobřeží jižní Kalifornie. Trasa měřila 3940 kilometrů.

zdroj: pixabay.com

New Deal a Route 66  

Ačkoli byla Route 66 oficiálně otevřena v roce 1926, nebyla ještě zdaleka dokončena. Ještě v roce 1929 byly kompletně vyasfaltované pouze části v Illinois a Kansasu. Velká hospodářská krize přinesla zastáncům silnice paradoxně štěstí. Díky ekonomickému plánu prezidenta Roosevelta bylo mnoho mužů, kteří v důsledku krize ztratili práci, najato mimo jiné na úpravy a údržbu silnic. I díky nim byla nakonec Route 66 do roku 1938 kompletně vyasfaltována.

Route 66 jako inspirace

Slavná silnice se stala součástí knih, hudby i televize. Hojně se objevuje v románu Johna Steinbecka Hrozny hněvu či slavné knize Jacka Kerouaca Na cestě. Kromě toho se stala námětem písně z roku 1946 (Get Your Kicks on) Route 66. Silnice měla dokonce svůj vlastní televizní pořad, který se vysílal v letech 1960-1964 a v němž Tod Stiles a Buz Murdock hráli postavy cestující po Route 66 napříč Amerikou za volantem kabrioletu Corvette.

Oficiálně neexistuje, většinu silnice ale můžete stále projet

Federální zákon o mezistátních silnicích z roku 1956 znamenal pro Route 66 začátek konce. Silnice začala být postupně nahrazována soustavou nových dálnic. Oficiálně byla z amerického dálničního systému vyřazena v roce 1985, tehdy byla odstraněna i velká část jejích ikonických značek a slavný název začal mizet ze silničních map. Původní Route 66 už sice oficiálně neexistuje, ale velká část z ní je stále průjezdná pro ty, kteří vědí, kde hledat. Většinu původní silnice je tak i dnes možné projet, i když trasa je tvořena především směsicí státních a okresních silnic.

Zdroj: mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu