Sluncem rozpálený interiér auta často připomíná peklo. Víte, jak své auto správně „ochladit“?

Nejen pro příjemnou, ale i bezpečnou letní jízdu je důležité, aby teplota v interiéru našeho vozu byla snesitelná. Není nic horšího než horký, rozpálený a vydýchaný interiér auta. Takové cestování je totiž nejen špatně snesitelné, ale také nebezpečné. Pokud se v autě „pečete“, jen těžko se můžete plně soustředit na cestu. Naštěstí existuje několik způsobů, které mohou pomoci zabránit tomu, aby se naše auto proměnilo v troubu. U většiny se stačí řídit starým dobrým selským rozumem, ale některé vás možná překvapí.

Nechte své auto ve stínu

Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet svůj vůz v chladu, je zabránit tomu, aby se vůbec příliš zahřál. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je snažit se vždy parkovat ve stínu, ať už pod stromem, v garáži nebo na vícepatrovém parkovišti. Ne vždy je to samozřejmě stoprocentně možné, nicméně pokud to jde, je rozhodně lepší ujít pěšky o několik stovek metrů více, než nechat auto sice blízko místu, kam máte namířeno, ale na slunci.

Použijte sluneční clonu

Sluneční clona je často podceňovaným, nicméně velmi účinným prvkem výbavy pro horké počasí. Kromě nejčastěji používané clony na čelní sklo existují i clony na boční a zadní okno. Clony jsou obvykle vyrobeny z nylonu s reflexním povrchem, a odrážejí tak nejen světlo, ale hlavně teplo.

Zatáhněte roletku

Máte auto se střešním oknem? Střešní okna na jednu stranu umožňují při jízdě přísun čerstvého vzduchu, ale na druhou stranu mají nepříjemný zvyk soustředit sluneční paprsky do interiéru, když jsou zavřená, a způsobují „skleníkový efekt“. Pokud tedy máte střešní okno, nezapomeňte při zaparkování zatáhnout roletku.

Zatažené střešní okno s roletkou.
zdroj: unsplash.com

Zakryjte sedadla

Černá je oblíbenou barvou interiérů automobilů, v létě to ale může představovat problém. Černá barva absorbuje teplo více než jakákoli jiná barva a usednutí na rozpálenou černou koženou sedačku může být velmi nepříjemné. Jednoduchý způsob, jak problém zmírnit, je zakrýt interiér světlým prostěradlem. Pomůže to teplo od sedadel odrážet.

Nyní se podíváme na to, jak ochladit náš rozpálený vůz, když se do něj vrátíme.

„Staromódní větrák“

Většina aut je dnes vybavena klimatizací, ale i ta bude jen rozhánět horký vzduch po interiéru, pokud ji zapnete hned po nastoupení. Skvělým způsobem, jak rychle ochladit interiér, je otevřít okna na jedné straně vozu a poté přejít na opačnou stranu a opakovaně otevírat a zavírat dveře, které poslouží jako ventilátor k vytlačování horkého vzduchu zevnitř a nasávání „chladnějšího“ z okolí.

Zchlaďte volant a řadicí páku

Pokud jste zaparkovali na slunci, mohou exponované povrchy, například kůží potažený volant a řadicí páka, absorbovat velké množství tepla. To můžete poměrně snadno vyřešit hadříkem a lahví s vodou. Pouhé otření exponovaných povrchů vlhkým hadříkem je během několika sekund zchladí, i když voda není ledová.

Zdroj: garageliving.com, cars24.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu