Sněhová bouře způsobila na japonské dálnici nehodu 130 automobilů

Zima může některé řidiče překvapit a sníh a námraza jdou často důvodem k nepříjemným nehodám. Někdy může tato situace vést až k tragédii, stejně jako v Japonsku, kde sněhová bouře, při které foukal vítr rychlostí až 60 km/h způsobovala na hlavním dálničním tahu velmi těžké podmínky. Asfalt klouzal, a viditelnost byla téměř nula. Výsledkem byla masivní dopravní nehody, při které se srazilo 130 vozidel a jedna osoba zahynula.

130 vozidel

Bouře se rozpoutala v prefektuře Miagi v severní oblasti ostrova Honšů, několik stovek kilometrů severně od Tokia. Úřady již před vypuknutím bouře vydaly upozornění a také omezili rychlost na tahu na 50 km/h, jenže o tomto opatření se nedozvěděli, nebo jej nechtěli dodržovat všichni řidiči. Navíc nepřizpůsobili svou jízdu stavu komunikace, která byla kompletně celá pokrytá sněhem a ledem.

Výsledkem bylo mimo oné jedné usmrcené osoby asi deset zranění, několik vozidel zcela na odpis, řada ťukanců a množství vozů uvízlých v zácpě. Celkem se stalo účastníky masivní dopravní nehody na 200 osob, kterým tato událost velmi znepříjemnila život, jelikož čekání na odstranění veškerých následků trvaly dlouho, skutečně velmi dlouho.

2 dny čekání na dálnici

Je to jasná připomínka toho, jak rychle se mohou podmínky na vozovce proměnit ve velmi nepříjemnou situaci. V Japonsku se však nejedná o nic vyloženě ojedinělého. Minulý měsíc v jiné velké bouři uvízlo na zachumelené dálnici na celé dva dny více než jedna tisícovka osob.

Něco podobného je u nás nepředstavitelné, ale stále před sebou máme dvě měsíce zimy, takže buďte za volantem opatrní, poslouchejte dopravní zpravodajství, sledujte počasí a v případě potřeby vždy přizpůsobte svou jízdu stavu vozovky i klimatickým podmínkám a buďte v bezpeční.

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu