SSC Tuatara má za sebou nepříjemnou havárii, která zbrzdí potvrzování rekordů

SSC Tuatara je kontroverzní americký hypoersport, který je vybaven V8 o objemu 5,9 litr s dvě trubodmychadly. Tato jednotka vozu poskytuje 1 750 koňských sil, které byly využity k tomu, aby vůz překonal dosavadní rychlostní rekord stanovený produkčním vozem.

Rekordman ve škarpě

Stanovený rekord vyvolal celou řadu kontroverzí a ozývaly se hlasy, které tvrdily, že rekord zapsán nebyl. Na týmu kolem vozu proto je, aby rekord potvrdily, ovšem vše se velice zkomplikovalo při nehodě, která tento automobil potkala.

Paradoxně automobil nehavaroval při nějaké vlastní vysoké rychlosti, ale ke kolizi došlo během jeho přepravy na jiném voze. Ten byl extrémně silným větrem převrácen spolu s Tuatarou a ta byla velmi silně poškozena.

Jedná se přitom o ten stejný model, který zapisoval ony rekordy. Tuatara byla v té době na cesta na Floridu, kde se měl uskutečnit druhý zápis rekordu o překonání rychlostní hranice 300 mil za hodinu. Test měl proběhnout 17. dubna, ovšem z důvodu nehody je další termín opakování testu zcela v nedohlednu.

foto: SSC

Kosmetické bolístky

Dle fotografií, které se dostaly na internet, automobil utržil skutečně velké škody, které by však měly být jen kosmetického rázu a podvozek spolu s hnacím ústrojím a odpružením by měly být netknuty. SSC je tak stále připraveno překonat hranici 300 mil v hodině, byť se přepis tabulek o něco odloží.

Původně se o tento rekord SSC pokusilo při jízdě v Nevadě, kterou ale doprovázela řada pochybností. Proto byla jízda opakována na jiném místě, kdy automobil dosáhlo rychlosti 455,2 km/h zprůměrované ze dvou jízd v protisměru, aby byly vyloučeny vlivy, jako pomocný vítr v zádech.

Ona 300 mílové meta tak před SSC stále leží, a všichni věří, že ji automobil bude schopen pokořit.

Zdroj: The Drive

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu