Stane se prototyp Ford GT 350 R nejdražším Mustangem v historie?

null

null

Nejeden odborník na historická vozidla shledává unikátní Ford Mustang 350 GT opravdu velice vzácným vozem. Pro někoho je to dokonce nejdůležitější Mustang v historii modrého oválu. Pokud patříte k příznivcům rychlých starých Fordů, můžete si tento konkrétní vůz pořídit v květnové aukci. Pojďme se tomuto vozu podívat pod kapotu.

Proč je právě GT 350 R tak významné?

Vůz, který si můžete v aukci v americké Indianě pořídit, je úplně první vyrobený Mustang s příznivou přezdívkou Flying Mustang. Originální vůz je k dispozici v původním stavu, bez jakýchkoliv moderních úprav a velkým lákadlem je i jeho historie.

null

null

Roku 1965 se tento Ford Mustang GT 350 R zúčastnil závodu na Green Valley Raceway v Dallasu a za volantem neseděl nikdo jiný než legendární Ken Milles. Toho jsme mohli vidět i ve filmu Le Mans 66.

GT 350 R vyhrálo pro jméno Mustang první závod

Šasi 5R002 bylo také prvním Mustangem, který dokázal pro Ford vyhrát závod. I v tomto ohledu je tedy tento konkrétní vůz jedinečný. Díky tomu se pak stal demonstračním vozem automobilky a také vývojovým prototypem, na kterém inženýři zkoušeli nová technická řešení. Šasi 5R002 je tedy velice jedinečné, a to i z důvodu, že za dobu výroby vyjelo z dílny pouhých 34 exemplářů tohoto vozu.

null

null

Jaký byl osud vozu?

Po dokončení vývojových a testovacích prací v roce 1966 byl vůz s továrním označením 5R002 prodán zaměstnanci společnosti Ford za 4 tisíce dolarů. Nějakým záhadným způsobem se tomuto chlápkovi podařilo vyjednat výhodnou cenu, takže automobilka pak částečně financovala i jeho závodní aktivity. Dalším velkým lákadlem je i velkým motor V8, který je stejný jako agregát v modelu GT40. Tento motor se ve voze nachází dodnes.

null

null

Dá se očekávat, že takto raritní vůz se s přehledem stane nejdražším prodaným Mustangem. Očekává se, že překoná i nedávno prodaný originální Mustang z filmu Bullitův případ, který se prodal za 3.4 miliony dolarů.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT