Stěračům většina z nás nevěnuje téměř žádnou pozornost, tedy až do okamžiku, kdy je náhle nutně potřebujeme. Jenže právě tehdy mnoho z nás zjistí, že „jaksi“ nefungují tak, jak bychom chtěli a potřebovali. Nezanedbatelnou vinu na tom samozřejmě může mít skutečnost, že se o ně často vůbec nestaráme. Jakými problémy nás mohou potrápit?
Stěrače stírají, ale nedokáží okno dostatečně očistit
Pokud za nepříznivého počasí zjistíte, že i přes zapnuté stěrače máte špatný výhled, neboť stěrače vodu spíše rozmazávají nebo ji odstraňují jen z některých míst, jsou nejčastějším důvodem poškozené stírací lišty. K vyřešení tohoto problému je zapotřebí, v závislosti na typu stěračů vašeho vozu, nová sada stěračů nebo alespoň výměna gumiček.
Další příčinou mohou být uvolněná ramínka stěračů. Na vině jsou čepové matice stěračů, které zajišťují pevné spojení ramene stěrače s motorkem a ovládacím mechanismem. Stačí matici jemně dotáhnout a stěrač bude rázem mít opět pevný kontakt se sklem. Povolená ramínka mohou rovněž způsobovat to, že se stěrače nepohybují synchronně.
Stěrače stírají, ale na okně zůstávají „kuličky vody“
Mnoho ošetřujících přípravků pro udržení čistoty čelního skla má způsobit, že se na něm vytvoří kuličky vody, které pak z okna samy stékají. Za určitých podmínek se však kuličky vody nesetřou a ani nestékají. Naopak zůstávají na skle a ovlivňují náš výhled.
K tomu často dochází, když jezdíme v oblasti s vysokým znečištěním. Kuličky vody mají tendenci ulpívat na čelním skle kvůli zbytkům a nečistotám, které se na skle nahromadily. Proto je důležité čelní sklo pravidelně a důkladně čistit. Zároveň je nutné sklo pečlivě vyčistit i pokaždé před případným použitím přípravku, který odpuzuje vodu.
Stěrače drhnou
Jestliže stěrače po okně jako by drhnou a vydávají při tom charakteristický skřípavý zvuk, je pravděpodobné, že se na nich nahromadily nečistoty a mastnota. Jejich nánosy zabraňují správnému přilnutí stěrací lišty k oknu. Prevencí před vznikem tohoto problému je důkladné čištění oken i stěračů.
K očištění stěračů v ideálním případě použijte vlažnou mýdlovou vodou a následně je otřete utěrkou z mikrovlákna namočenou v alkoholu. V případě, že to problém nevyřeší, můžete se zkusit podívat na rameno stěrače. Zjistíte-li, že je již ohnuté, je čas na výměnu stěrače.
Chcete umýt okno, ale „stěrače“ nestříkají
Příčiny tohoto problému jsou obvykle dvojího druhu, buď máte ucpané trysky ostřikovačů, nebo není v nádržce již žádná kapalina. Nejprve zjistěte, zda k vyprázdnění nádržky nepřispěly nějaké praskliny nebo netěsnosti, a v případě potřeby buď doplňte stávající nádržku, nebo ji vyměňte za novou.
Ucpané trysky ostřikovačů lze poměrně snadno opravit. Do otvoru opatrně zasuňte párátko či jiný úzký špičatý předmět a nečistoty odstraňte.
Stěrače se nepohybují tak, jak by měly
Pokud se vaše stěrače vůbec nehýbou nebo se pohybují pomalu, případně nejde nastavit rychlost stírání, mohlo dojít k poruše motorku stěračů. Nejprve zjistěte, zda k problému nepřispívá nějaké „zablokování“. V případě, že pustíte stěrače a neslyšíte hučení nebo bzučení, je motorek stěračů s největší pravděpodobností porouchaný.
Zdroj: ancowipers.com, carfromjapan.com