Švédská rally se přeci jenom pojede

Nemusíte být ani tuplovaným fanouškem rally závodění, aby vám došlo, jak vážná situace v posledních týdnech nastala. Sníh sice pomalu přichází, ovšem na kdovíjaké nánosy to rozhodně nevypadá. Paradoxně stejné problémy panují i ve Švédsku, kde právě akutní nedostatek sněhu ohrožoval chystaný podnik mistrovství světa WRC. Rally v této severské zemi se jako jediná z kalendáře jede na sněhu, ale kvůli jeho nedostatku se dokonce uvažovalo o zrušení celé soutěže.

Kdy se Švédská rally jede?

Už příští týden se můžeme těšit na tradiční závod, kde se ti nejlepší soutěžící světa prohánějí v nadupaných vozech po sněhem a ledem pokrytých lesních cestách. Ano, typická Švédská rally se pojede i letos, navzdory tomu, že to s jejím konáním nevypadalo před pár týdny kdovíjak dobře. Již příští víkend se do Švédska sjede světová elita rally, aby opět poměřila síly v těchto nebezpečných a nelítostných podmínkách.

Pojede se v plné délce?

Nedostatek sněhu všude po Evropě neustále trvá, a tak se nedalo příliš očekávat, že by se druhý závod letošní sezóny WRC odjel v plné délce. Organizátoři byli nuceni sáhnout po zkrácení o celých 8 rychlostních zkoušek, což však není tak dramatické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pořadatelé učinili osudové rozhodnutí 4. února. Sice překročili zadaný termín od automobilové federace FIA a sdružení týmů, ale za potvrzení konání soutěže to určitě stálo.

Jak bude vypadat harmonogram?

Celková délka soutěže v závodních kilometrech bude necelých 180 km, což sice není mnoho, ovšem pořadatelé z nastalé situace jednoduše nemohli vymlátit více. Páteční rychlostní zkoušky budou přesunuty na sobotu. Dvě ze čtyřech těchto zkoušek se navíc pojedou v nedalekém Norsku, avšak na podrobnější informace si budeme muset počkat až do zveřejnění oficiálního itineráře. Známá zkouška Linekas se pak jako jediná pojede v neděli a to klasickým dvojím průjezdem. Ten druhý bude zároveň poslední erzetou soutěže, tedy takzvanou Power Stage.

Udělat rozhodnutí však nebylo vůbec jednoduché

Samotný ředitel soutěže Glenn Olsson pak potvrzuje, že uspořádání soutěže a rozhodnutí o jejím konání nebylo v letošním roce vůbec snadné. „Je fantastické potvrdit Švédskou rally jako druhý podnik WRC šampionátu v roce 2020. Mnoho lidí pracovalo s maximálním nasazením, abychom se mohli dostat do tohoto bodu. Doufám, že si fanoušci přímo u rychlostních zkoušek užijí soutěž stejně jako při minulých ročnících,“ dodává Glenn Olsson.

Jako fanoušek neočekávejte velké změny

Pro vás, jako fanoušky WRC závodění, se moc věcí měnit nebude. Sice si vychutnáte blízké průjezdy jednotlivých pilotů pouze v sobotu a neděli, avšak ve stejném nasazení, jako tomu bylo v předchozích letech. Někteří ale nechtějí mrznout v závějích podél erzet, což je zcela pochopitelné. Pro tyto fanoušky jsou určené živé přenosy prostřednictvím internetu na stránkách WRC+. Zde můžete sledovat nejenom obraz, ale také livetiming, případně aktuální rozestupy mezi piloty.

Historici bohužel nepojedou

Ačkoliv se hlavní a královská kategorie rally, tedy WRC, ukáže na trati v plné síle, to samé se nedá očekávat od doprovodného seriálu. Na vybraných soutěžích totiž doprovází kolotoč mistrovství světa i seriál Rally historiků, v němž se prohánějí staré automobily z dob největší slávy rally. Na ty se ovšem ve Švédsku těšit nemůžeme.

Jako jediná soutěž čistě na sněhu a ledu je Švédská rally vždy velice napínavá. I letos se tak můžeme těšit na strhující souboj mezi Sebastianem Ogierem, Thierry Neuvillem a Ottem Tänakem. Kdo podle vás tuto soutěž vyhraje?

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Kdo je ředitelem soutěže?

Kdo je ředitelem soutěže?

ZAVŘÍT