Jezdíte pravidelně delší trasy po dálnicích a rychlostních silnicích? Pak při jízdě s velkou pravděpodobností často využíváte tempomat, jednu z nejpraktičtějších technologií v našich automobilech. Díky této funkci je jízda mnohem pohodlnější, neboť tempomat umožňuje řidiči bez námahy udržovat konstantní rychlost.
Co je to tempomat?
Tempomat je v podstatě funkce, která udržuje rychlost vozu na rychlosti nastavené řidičem, aniž by musel používat pedály plynu nebo brzdy. Tato funkce udržuje rychlost vozidla bez jakéhokoli zásahu řidiče. Díky tempomatu pokračuje vůz v jízdě nastavenou rychlostí, aniž by mu bylo umožněno rychlost zvýšit nebo snížit.
Jak tempomat funguje?
Tempomat, zjednodušeně řečeno, je vlastně funkce, která kopíruje činnost řidiče při zrychlování a brzdění, a udržuje tak vozidlo v nastavené rychlosti. K udržování konstantní rychlosti ale nepoužívá pedály plynu ani brzdy. Zpočátku systém využíval k ovládání zrychlení bez manuálního zásahu lanka. V současné době jsou ale díky moderním technologiím systémy tempomatu plně elektronické.
Systém řídí plyn prostřednictvím různých snímačů, které jsou připojeny k elektronické řídicí jednotce. Jakmile tedy řidič nastaví rychlost, řídicí jednotka vypočítá polohu škrticí klapky, která je potřebná k udržení rychlosti.
Jak používat tempomat?
Než přepnete vůz do režimu tempomatu, mějte na paměti, že tato funkce není příliš vhodná k použití za nepříznivých povětrnostních podmínek nebo za hustého provozu. Obecně se doporučuje vyhnout se používání tempomatu, pokud podmínky na silnici nejsou předvídatelné. Jak tempomat uvést do činnosti?
- Dosáhněte rychlosti, kterou chcete pomocí tempomatu udržovat.
- Zapněte tempomat. Nejčastěji se tato funkce nachází na volantu nebo na páčce pod ním, nicméně umístění tempomatu se může u jednotlivých vozů lišit.
- Sundejte nohu z plynového pedálu.
- Jakmile tak učiníte, bude vůz nadále udržovat rychlost, při které jste sundali nohu z plynu.
- Neustále sledujte vozovku.
- Pokud chcete zvýšit rychlost, stiskněte tlačítko plus na volantu a zrychlete.
- Stisknutím tlačítka minus na volantu nastavíte tempomat na nižší rychlost. Můžete také sešlápnout brzdový pedál. Pokud však pedál použijete, tempomat se vypne.
Jaké jsou hlavní výhody používání tempomatu?
Největší výhodou tempomatu, ale nikoli jedinou, je samozřejmě to, že umožňuje pohodlnější řízení. Jaké další benefity využívání tempomatu přináší?
- Snižuje únavu – základní úlohou tempomatu v automobilu je udržovat rychlost, aniž by ji řidič musel regulovat pomocí plynového pedálu. Řidič si tak může jednoduše odpočinout „pravou nohu“ a zůstat v klidu. To snižuje únavu řidiče na dlouhých cestách.
- Snižuje spotřebu paliva – jakmile je udržována konstantní rychlost, motor není zatěžován, protože není třeba měnit jeho otáčky. Zjednodušeně řečeno, jakmile motor pracuje při konstantních otáčkách, spotřebuje méně paliva.
- Pomáhá dodržovat rychlostní limity – při zapnutí tempomatu na nejvyšší povolenou rychlost se tuto rychlost bude udržovat za všech okolností. Díky tomu se vyhnete pokutě za omylem překročenou rychlost.
Jaké jsou případné nevýhody používání tempomatu?
Stejně jako mnoho jiných funkcí má i tento systém určité nevýhody.
- Není užitečný na všech silnicích – tempomat je nejvhodnější pro široké rovné dálnice s „disciplinovaným provozem“.
- Prodlužuje reakční dobu – vzhledem k tomu, že nemáte pravou nohu na pedálu plynu, může vám v nouzové situaci trvat déle, než rychle sešlápnete brzdový pedál. Navíc, protože budete v „uvolněnějším stavu“ než obvykle, může být delší i vaše reakční doba.
Co je adaptivní tempomat?
Mnoho moderních automobilů je vybaveno pokročilejší verzí tempomatu, která se nazývá adaptivní tempomat. Jak název napovídá, tato funkce dokáže automaticky upravovat rychlost vozidla. Činí tak na základě rychlosti vozidla jedoucího před vámi, kdy upravuje „plyn“ tak, aby váš vůz udržoval konstantní vzdálenost od tohoto vozidla.
Pomáhá také zabránit kolizi tím, že na základě překážky před vozidlem sníží rychlost nebo vozidlo zcela zastaví. Tato funkce se skvěle osvědčuje na dálnicích nebo i v dopravní špičce, protože výrazně snižuje únavu řidiče.
Zdroj: driving-tests.org, auto.howstuffworks.com