Těšíte se na snímek Ferrari?

Výjimeční lidé vždy fascinovali masy a miluje je i svět filmu. Platí totiž, že pokud jsou životopisné filmy dobře zpracované, jsou osvědčeným receptem na úspěch. Enzo Ferrari, vizionářský zakladatel ikonické automobilky, mezi takové osoby bezpochyby patřil. Filmové drama, natočené podle jeho života plného triumfů i tragédií, uzavřelo 80. ročník festivalu v Benátkách a brzy se dostane i na plátna kin.

Odkaz Enza Ferrariho

Film Ferrari v režii Michaela Manna s talentovaným Adamem Driverem v hlavní roli slibuje být strhujícím zkoumáním odkazu Enza Ferrariho. Snímek proniká hluboko do srdce a duše tohoto pozoruhodného podnikatele, od jeho začátků jako odvážného závodníka Formule 1 až po založení značky Ferrari jako symbolu automobilové dokonalosti.

Enzo Ferrari se narodil v roce 1898 v italské Modeně. Jeho zájem o automobily byl patrný již od útlého věku. Na počátku 20. let 20. století zahájil svou závodní kariéru u značky Alfa Romeo. Dosáhl velkých úspěchů, vyhrál několik prestižních závodů a prosadil se jako jeden z největších italských závodnických talentů.

Měl ambice a pravděpodobně i schopnosti stát se mistrem světa. V roce 1931 mu ale nehoda, která změnila jeho kariéru, způsobila zlomeninu nohy a zničila jeho sen. V roce 1939 založil Enzo Ferrari společnost Auto Avio Costruzioni. Specializovala se na výrobu automobilových dílů a zařízení. Z tohoto podniku se později vyvinula značka Ferrari, kterou známe dnes.

Přesun od závodů na silnici

Již v roce 1929 pak založil společnost Scuderia Ferrari, která se prosadila a dominovala v různých závodních soutěžích. Její logo s jezdeckým koněm se stalo synonymem pro značku Ferrari. Inspirací pro logo bylo italské letecké eso z první světové války – Francesco Baracca.

Jak se Ferrariho podnikání rozrůstalo, přesunul svou pozornost od závodění ke stavbě silničních vozů. První vůz Ferrari model 125 S měl premiéru v roce 1947.

Od té doby pověst značky, která vyrábí vysoce výkonné sportovní vozy, jen rostla. Dnes je Ferrari ikonou rychlosti, elegance a exkluzivity. A není divu, že má tak oddanou fanouškovskou základnu po celém světě. Takový strhující životní příběh má samozřejmě všechny ingredience filmového trháku.

Nápis Ferrari.
zdroj: unsplash.com

Osobní tragédie i odvaha

Film podrobně zachycuje i klíčový okamžik v životě Enza Ferrariho, ke kterému došlo v létě roku 1957. Bylo to v době, kdy se nad společností vznášela hrozba bankrotu. Ferrari se nacházel na křižovatce v osobním i profesním životě.

Ztráta syna Dina a napětí v manželství jeho problémy jen prohloubily. Aby se vyrovnal s finančními ztrátami a omladil pověst své společnosti, rozhodl se vše vsadit na jeden závod – kultovní Mille Miglia.

Pozadí filmu

Za filmem stojí americký režisér Michael Mann, který se proslavil zejména snímky Nelítostný souboj, Poslední Mohykán, Collateral a Letec. Mannova schopnost působivě zkoumat hloubku postav z něj dělá ideální volbu pro převedení Enzova složitého příběhu na filmové plátno.

Mann se kvůli tomuto snímku do režisérského křesla vrátil po sedmileté pauze. Sám je vášnivým automobilovým nadšencem a znalost automobilového světa mu dodává další vrstvu mistrovství. Vše nasvědčuje tomu, že je dobrou volbou pro režii tohoto filmu.

Jeho režii doplní kamera Erika Messerschmidta a střihačem filmu je dvojnásobný držitel Oscara Pietro Scalia. I když je zřejmé, že Mann má za kamerou talentovaný tým, osobou, která má Enza Ferrariho přivést k životu, je Adam Driver.

Driver se etabloval jako jeden z nejlepších herců své generace. Jeho kritikou oceňované výkony ve filmech Manželská historie a BlackkKlansman by měly být dostatečným důkazem jeho talentu. V předchozích rolích prokázal, že se do postav, které hraje, dokáže ponořit. Ztvárnit skutečnou legendu, jakou je Enzo Ferrari, je ale velká výzva.

Herecké obsazení

Jak již bylo uvedeno, jedním ze středobodů filmu je účast v prestižním závodě Mille Miglia. Film bude zachycovat předposlední etapu tohoto vytrvalostního závodu. Závod nemohl pokračovat poté, co Ferrari pilotované Alfonsem de Portagem ztratilo pneumatiku a narazilo do davu. Tragická srážka si vyžádala životy jedenácti lidí. Byli mezi nimi Portago, navigátor Edmund Nelson i pět dětí.

Mezi další významné herce v obsazení filmu patří Patrick Dempsey, který v roli automobilového závodníka Piera Taruffiho bude čerpat ze své vlastní zkušenosti z motoristického sportu. Shailene Woodley si zahraje dlouholetou milenku Enza Ferrariho Linu Lardi. Penélope Cruz pak ztvární Enzovu manželku Lauru.

Zdroj: infomotori.com, cinefacts.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu