Letní měsíce s sebou ne vždy přinášejí jen krásné letní počasí, ale také průtrže mračen a kroupy. I jen několikaminutové krupobití přitom může pro váš vůz představovat pohromu, která vás na následných opravách může vyjít na nemalé finanční prostředky. Někdy se s nadsázkou říká, že nejlepší ochranou před kroupami je garáž. To samozřejmě ano, co ale dělat, když ji nevlastníte?
Plachty proti kroupám
Dnešní předpovědi počasí jsou poměrně přesné, a tak se o nebezpečí hrozícího krupobití většinou dozvíte alespoň s několikahodinovým předstihem. I pokud nemáte možnost auto schovat do kryté garáže, existují způsoby, jak případnému poškození zamezit nebo ho alespoň snížit na minimum. Jedním z nejjednodušších způsobů je překrýt auto něčím, co ho před nárazy krup alespoň částečně ochrání. V dnešní době existují speciální ochranné plachty proti kroupám, které poskytují ochranu celému vozu i ze stran. Většinou jsou vyrobeny z voděodolného materiálu se zesílenou, vyztuženou vrchní částí. Na auto se nejčastěji přichycují pomocí gumového zajištění.
Provizorní řešení
Pokud takovou plachtu nemáte a nechcete do ní investovat, můžete použít alespoň deku, kterou přes auto přehodíte a zároveň ji nějak zatížíte, aby jí případný vítr neodnesl. Kromě toho lze k ochraně vašeho automobilu použít i další prostředky, jako jsou kartonové krabice, polystyrenové desky, molitan a na internetu můžete vidět i fotky vozy, které jsou chráněné pomocí starých matrací či koberců.
Pojištění
V případě zájmu lze rovněž vaše auto proti kroupám pojistit. Při poškození vám pojistka poslouží k pokrytí případných nákladů na opravu. Tento typ pojištění bývá většinou součástí havarijní pojistky, nebo se dá připlatit i k povinnému ručení.
Co dělat, když vás kroupy dostihnou na cestě?
Počasí si tak zvaně nevybírá, a tak se může stát, že silné krupobití přijde zrovna v okamžiku, kdy jste na cestě z práce, na dovolenou či z nákupu. Pokud se tak stane, zkuste co nejdříve najít nějakou možnost, jak sebe i auto před kroupami schovat. Ve městě takové možnosti nabízejí například krytá parkoviště v nákupních centrech nebo částečně zastřešené parkovací plochy u benzinek. Pomoci mohou i nejrůznější mosty či viadukty, pod které lze autem zajet.
V případě, že se nacházíte na volném otevřeném prostranství, doporučuje se auto zastavit a otočit ho čelním sklem tak, aby bylo, pokud možno po směru, kterým kroupy padají. Z bezpečnostních důvodů je totiž čelní sklo silnější než ta boční, čímž je menší pravděpodobnost, že ho kroupy, pokud tedy nebudou extrémně velké, poškodí. Odborníci doporučují rovněž za všech okolností zůstat uvnitř automobilu, kde jste vždy ve větším bezpečí než venku.
Zdroj: motorbiscuit.com, germaniainsurance.com