Torsus Praetorian je nejdrsnější autobus na světě. A vyrábí se u nás

Uvažovali jste někdy nad tím, jak jezdí do školy v takových Andách nebo špatně dostupné tundře? Rozhrkanou Karosu byste v takových těžkých podmínkách ani nenastartovali, ale Torsus Praetorian se nezastaví prakticky před něčím.

Koneckonců nevypadá moc jako autobus, avšak spíše jako armádní speciál pro veřejnost. Pojďme se tomuto drobečkovi podívat společně pod kapotu!

První hardcore autobus na světě?

Tvůrci Torsus Praetorian sami tvrdí, že je jejich výtvor prvním hardcore autobusem do terénu na světě. My s tímto tvrzením musíme souhlasit! Autobus s pohonem všech čtyř kol schopný uvést 35 cestujících totiž nikde jinde nepotkáte. Za co můžeme vděčit tak skvělým terénním a jízdním vlastnostem? Torsus je podvozkově založen na náklaďáku MAN. Pod jeho kapotou spokojeně brumlá naftový šestiválec s výkonem 237 koní, což by se někomu z vás mohlo zdát málo.

Pro autobus je takový výkon naprosto dostačující, a to hlavně díky obrovskému točivému momentu v nízkých otáčkách. Průchodnosti terénem bezpochyby napomáhají i mezinápravové diferenciály a odpružení listovými pružinami. A jakou má Torsus světlou výšku? Bez mála 40 centimetrů! Ve spojení s neobvyklými pneumatikami do terénu značky Michelin se Torsus cítí v bahně a kalužích jako doma.

Jsou cestující v pohodlí?

Nejenom, že je všech 35 cestujících v absolutním bezpečí, ale mohou si při jízdě těžkým terénem užívat i prvotřídního pohodlí. K zábavě přispívá vestavěný DVD přehrávač. Už jste se někdy na školním výletu koukali na Harryho Pottera? V Torsusu tuhle možnost máte. I když silně pochybujeme o tom, že při překonávání těžkého terénu budete mít náladu na sledování celovečerních filmů.

zdroj foto: Torsus

Torsus sídlí v České republice

Ta největší bomba přichází na závěr. Čekali byste, že se ty nejbrutálnější autobusy do terénu budou vyrábět v našich luzích a hájích? Společnost Torsus totiž sídlí v Novém Městě. Za svůj poslední výtvor dokonce získala několik designérských cen, takže je Praetorian nejenom praktický, ale i relativně hezký.

zdroj foto: Torsus

Jak byste svůj Torsus Praetorian použili vy? Vozili byste s ním děti do školy nebo byste s kamarády blbli v opuštěném lomu, popřípadě v lese?

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu