Toto je ten vůbec nejdražší Mustang světa

Létající Mustang Kena MIlese je na prodej a okamžitě si pro sebe zabírá titul nejdražšího prodávaného Mustangu.

Létající Mustang

Nikdo mu neřekne jinak, než Létající Mustang. Důvodem je slavná fotografie, na které jezdec Ken Miles sedí za volantem vozu, který má všechna čtyři kola ve vzduchu.

Jedná se o prototypu Schelby GT350T z roku 1965. Ken MIles, který na snímku sed za volantem je asi nejznámější pro svou roli, kterou sehrál ve vývoji modelu GT40 pro amerického výrobce Ford. S ním dokázal vyhrát Le Mans, což velice skvěle zachytil ne příliš starý snímek Ford V Ferrari.

Foto: Mecum Auctions

To nejdražší

Zmíněný prototyp Létajícího Mustangu se nedávno dostal do prodeje a už zná svého nového majitele, který za něj zaplatil neuvěřitelných 3,85 milionů dolarů, tedy přiližně 90 milionů korun. A tím se z něj stal vůbec nejdražší prodaný Mustang všech dob, který předčil i legendární Bullit Mustang.

Prodej proběh prostřednictvím aukční síně Mecum Auctions. Síň o něm prohlásila, že se jedná patrně o nejdůležitější Mustang v historii značky. Vůbec první model, který Shelby R navrhnul se stal základem pro sériově vyráběný model.

Foto: Mecum Auctions

Prodej za 4 tisíce dolarů

Navíc přímo tento prototyp nejen že závodil, ale sloužil i jako mula pro testování dílů pro zákazníky a také jako demonstrační vůz. Proto je řada dílů skutečnými unikáty. Nejlepší na celém příběhu je, že vůz by prodán v roce 1966 jednomu ze zaměstnanců Fordu za 4 tisíc dolarů. Na počátku 70. let pak zmizel, aby se objevil v roce 1989 kdy prošel rukama několika majitelů.

Nakonec se mu dostalo řádné renovace do podoby z roku 1965 a stal se výstavním štítem všech nadšenců do Mustangů. Jen těžko řídi, zda s ním ještě dnes bude někdo létat. Je to přeci jen velice drahé letadlo, ale je dobře, že se vůz podařilo udržet a již navždy bude připomínkou této neuvěřitelné automobilové historie.

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu