Toyota Supra GT4 je připravena na okruhové závodění

Už když japonská Toyota představila sériovou verzi svého omlazeného modelu Supra, vyvolalo to obrovské ovace. Konečně se na trh vrátil dostupný a zároveň velice rychlý sportovní vůz, na jehož provoz nepotřebujete mít desítky milionů korun na účtech. Logicky se dalo očekávat, že se sériová Supra stane základem hned několika okruhových speciálů. Tím prvním z nich je verze GT4.

Kdy se Supra GT4 objeví na okruhu?

Pomineme-li současnou situaci, kdy jsou kvůli pandemii koronaviru pozastaveny prakticky veškeré motoristické události po celém světě, může se Toyota Supra GT4 vydat na okruh téměř okamžitě. Homologace totiž proběhla bez jakýchkoliv problémů, což v podstatě znamená, že si jej může kdokoliv koupit a začít s tímto okruhovým speciálem ihned závodit. Samozřejmě pokud máte na provoz závodního týmu dostatek finančních prostředků.

Kde bude Supra GT4 závodit?

Pochopitelně ještě není jasné, ve kterých motoristických sériích bychom mohli vidět speciál japonské automobilky, avšak teoreticky bychom jej mohli najít po celém světě. Série GT4 je totiž globální platformou mezinárodní automobilové federace FIA, která vytvořením této skupiny poskytla možnost začít závodit prakticky komukoliv. Například britský tým Speedworks Motorsport nakoupil těchto vozů hned několik.

Toyota Supra GT4 (zdroj foto: Toyota)

Jak je na tom Supra s výkonem?

Nečekejte žádná závratná čísla, protože byla Toyota při stavbě limitována regulemi FIA. I přesto se dají jízdní vlastnosti okruhového speciálu alespoň trochu přirovnat k sériovému vozu. Závodní auto je ale o 100 kg lehčí a má o 100 koňských sil více. Celkem Supra GT4 váží 1350 kilogramů a disponuje výkonem 450 koní. To by mělo bohatě stačit pro vaše uspokojení a úspěchy v rozrůstající se kategorii GT4.

Pokud máte platnou závodní licenci a dostatek finančních prostředků, zapřemýšlejte nad zakoupením Toyoty Supra GT4. S tímto vozem určitě dosáhnete na vytoužené úspěchy v motorsportu.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT