Týmy Formule 1 pomáhají při boji s koronavirem

Pandemie koronaviru je asi to nejhorší, co v posledních letech lidstvo postihlo. Proto se musíme všichni spojit, abychom tuto zákeřnou chorobu společnými silami porazili. Největší problém je s hospitalizovanými pacienty, kteří potřebují být napojení na mimotělní oběh nebo na plicní ventilaci. A právě s výrobou ventilátorů se rozhodly pomoci týmy Formule 1 v rámci projektu Pitlane.

Jak ještě mohou týmy Formule 1 pomoci?

Všichni asi tušíme, že ve vývojových odděleních týmů Formule 1 pracují ti nejlepší inženýři z celého světa. Proto byly právě tyto organizace požádány o pomoc při boji s pandemií koronaviru, která se zvlášť ve Velké Británii začíná vymykat kontrole. Jednotlivé týmy by se měly konkrétně zaměřit na zpětné inženýrství zdravotnických potřeb, pomoc při optimalizaci stávajících ventilátorů, a také by se měly zaměřit na návrhy a výrobu nových zdravotnických přístrojů.

Proč jsou plicní ventilátory tak potřebné?

Plicní ventilátory jsou poměrně velké kusy lékařského vybavení, které člověku zabezpečují umělé dýchání. Používají se tedy v okamžiku, kdy pacientovi začínají selhávat plíce, což se děje právě při nakažení virem covid-19. S ohledem na kritickou situaci na britských ostrovech by pak týmy měly zabezpečit právě výrobu těchto ventilátorů. Zdravotnictví jich má sice přes 8 000 vlastních, avšak podle současných odhadů jich bude potřeba nejméně 30 tisíc.

Které týmy pomohou?

Hlavní výhodou inženýrů z Formule 1 je schopnost pracovat velice efektivně pod tlakem. Dá se očekávat, že v krátkém čase přinesou nové technické řešení. Navíc si musíme uvědomit, že plicní ventilátory nejsou navrhovány od nuly, ale všichni se snaží spíše o zefektivnění výroby. Konkrétně se do projektu Pitlane zapojí Williams, Red Bull, Mclaren, Mercedes, Racing Point, Renault a Haas.

Všichni doufejme, že se situaci ve Velké Británií podaří dostat pod kontrolu i za přispění technologie z Formule 1. Klobouk dolů, že i nenasytní žraloci z královny motorsportu dokážou pomoci potřebným lidem a kolabujícímu zdravotnictví.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu