Umíte správně brzdit? Připomeňte si nejdůležitější zásady správné techniky brzdění!

Znalost správného brždění je pro bezpečnou jízdu velmi důležitá. Jen si uvědomte, kolikrát během cesty do práce sešlápnete brzdový pedál. Důvody pro brždění mohou být různé, od zastavení na červenou přes pouštění chodců až po nutnost okamžité reakce, když vám do cesty vběhne například nějaké zvíře. Správné brždění může zachránit nejen váš život či životy okolních osob, ale má výrazný vliv i na životnost vašich brzd. Bohužel mnoho lidí nezná nebo nedodržuje správnou techniku brzdění, což může způsobit řadu problémů.

Nebrzděte tak často

Může se to zdát jako poněkud zvláštní rada, ale odborníci z automobilového průmyslu upozorňují na to, že většina lidí brzdí příliš! Brzdí totiž i v případech, kdy to není bezpodmínečně nutné a zcela by stačilo sundat nohu z plynu a nechat vozidlo, aby samo od sebe zpomalilo. Samozřejmě záleží vždy na konkrétní situaci, ale obecně platí, že ne vždy je nutné okamžitě použít brzdu.

Brzděte včas

Odborníci na řízení také doporučují, abyste byli při jízdě dostatečně ostražití, abyste včas rozpoznali potřebu zpomalit a nedupli na brzdy až na poslední chvíli. Typicky k těmto situacím dochází na dálnicích. Pokud totiž začnete prudce brzdit až na poslední chvíli, protože jste včas nezaregistrovali, že auta před vámi zpomalují, zbytečně si opotřebováváte brzdové destičky. Nehledě na to, že prudké brždění je zároveň nebezpečné pro řidiče jedoucí za vámi. Ti nemusí stihnout na vaše prudké zpomalení vhodně zareagovat.

V zatáčkách či při odbočování nebrzděte zbytečně prudce

Patříte k těm, kteří při průjezdu zatáčkou či při odbočování automaticky sešlapávají brzdový pedál téměř až na podlahu? Tento návyk je špatný hned z několika hledisek. Jednak toto chování přispívá k narušení plynulosti provozu, což je nebezpečné a problematické zejména na frekventovaných silnicích, a jednak to též způsobuje zvýšené opotřebení brzdových destiček a třmenů. Nehledě na to, že tento způsob jízdy velmi rozčiluje některé ostatní řidiče. Odborníci doporučují před odbočením či zatáčkou s dostatečným předstihem jednoduše pustit plynový pedál a následně zlehka zpomalit pomocí brzd. Jakmile začnete zatáčet, zvedněte nohu z brzdy a pomalu znovu sešlápněte plynový pedál.

Zdroj: learndriving.tips, drivingtesttips.biz

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu