Unikátní AC Cobra dostává elektrické oživení

Roadster AC Cobra patří mezi ty vozy, které jsou zapsány zlatým písmem v automobilových kronikách. Tento vůz se vyráběl v letech 1962-67 a dnes je klenotem řady významných automobilových sbírek. A není se čemu divit, když za jeho vznikem stojí sám velký Carroll Shelby.

Jedinečný vůz

Pod jeho surrealisticky dlouhou a krásně tvarovanou kapotou se usídlila V8 z produkce Fordu, která v nedávné době rozezněla kinosály díky oscarovému filmu Ford v Ferrari, ve kterém se tento vůz objevil v celé řadě záběrů s Mattem Damonem, který jej coby představitel Shelbyho využíval coby svůj osobní sporťák.

Zdroj: AC Cars

Tento vůz se dá především ve Státech sehnat i dnes. Většinou se jedná o dobře udržované exempláře, kterých se jejich majitelé zbavují s těžkým srdcem, ale dá se narazit i na nabídku připomínající spíše vrak.

Nově a elektricky

Je tu však ještě jedna varianta pro ty, kteří mají rádi zcela nové věci. Britská automobilka, která si dala jméno AC Cars probouzí k životu tento oblíbený roadster tím, že do něj instaluje elektromotory napájené akumulátorem o kapacitě 54 kWh. Přitom to dělá tak šikovně, že žádným způsobem nezasahuje do konstrukce vozu, jeho vzhledu ani podoby jeho interiéru.

Zdroj: AC Cars

Kromě nového elektromotoru montuje do vozů pojmenovaných Cobra Series 1 Electric také nové brzy a další mechanické součástky, které splňují standardy pro provoz vozidel na silnicích ve 21. století.

Nepřehlédněte: McLaren Elva je výkonný roadster, který vznikne v limitované edici.

Pokud vás takovýto kousek zaujal, s koupí rozhodně neváhejte. Celkem totiž bude vyrobeno pouze 58 kusů v modré, černé, bílé a zelené barvě.

Cenovka pro vyvolené

A pokud přeci jen elektrickou verzi nestihnete, nemusíte smutnit. Tato automobilka k ní připravuje také verzi s konvenčním motorem v podobě 2,3 litrového EcoBoost z Fordu Mustang.

Stejně jako u elektrické verze i zde je plánovaná výroby pouhých 58 kusů. Za elektrickou verzi zájemce zaplatí 138 tisíc liber, tedy přibližně 4 miliony korun. Za konvenční verzi 85 tisíc liber, v přepočtu tedy 2,5 milionu korun. Dodávky obou vozů začnou již koncem tohoto roku.

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu