Unikátní sbírka Lancie jde do aukce. Jaké skvosty jsou k mání a kolik peněz vás budou stát?

Italská Lancia vyráběla v 80. letech minulého století naprosto exkluzivní vozy, z nichž některé si nyní můžete pořídit. Irsko-americký podnikatel John Campion sice není ve světě tolik známý, ovšem po zveřejnění své sbírky Lancií se stal o mnoho populárnější. Skupina nádherných, a hlavně originálních vozů je nyní připravena k aukci, takže si je teoreticky můžete pořídit i vy.

1981 Lancia Beta Montecarlo Turbo Group 5

Eddie Cheever byl s tímto vozem schopen dojet v roce 1981 na celkovém osmém místě ve vytrvalostním závodě v LeMans. Svého nejlepšího umístění v kariéře mohl Cheever dosáhnout především díky masivně přeplňovanému čtyřválcovému motoru s objemem 1.4 litru. Výkon vozu je necelých 500 koní na 900 kilogramů hmotnosti

1982 Lancia LC1 Group 6

Tento vítězný vůz pilotoval v roce 1982 Michele Alboreto, který dokázal vyhrát slavný závod na německém Nürburgringu. Motor je velmi podobný tomu v modelu Beta Montecarlo, avšak LC1 podstoupila profesionální rekonstrukci přímo u italských mechaniků.

1983 Lancia LC2 Group C

Tovární Lancia se v LeMans objevila poprvé v roce 1983 během slavné čtyřiadvacetihodinovky. Tento konkrétní monopost dosáhl na 2 pódiová umístění, hlavně díky třílitrovému motoru od Ferrari. Agregát poladili inženýři od Lancie a Abarthu, takže byl ve finále osazen dvě obrovskými turbodmychadly.

1984 Lancia 037 Rally Evo 2 Group B

Těchto vozů bylo vyrobeno pouze 20 a konkrétní vůz v aukci byl registrován pro Fiat Auto Spa. Do roku 1986 vyhrála Lancia 037 mnohou soutěží, takže by se dalo říct, že doslova vládla světu rally. Motor je přeplňovaný čtyřválec s objemem 2,1 litru, který je samozřejmě funkční a originální.

Takto jedinečnou sbírku vozů Lancie určitě neuvidíte každý den. Ceny ještě aukční síň nezveřejnila, ale určitě se bude jednat o astronomické částky. Je také otázkou, zda se celá sbírka prodá vcelku nebo se rozprodá po jednotlivých vozech.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT