Ve Spa vyhasl život jednoho z největších talentů současné Formule 2

Všichni jistě tušíte, že motorsport patří k těm nebezpečnějším sportům. I když snahy promotérů, provozovatelů okruhů a závodních jezdců o zvýšení bezpečnosti nepolevují, čas od času dojde ke smrtelné nehodě.

Jednalo se o rutinní závod, který se v doplňkové sérii ke královně motorsportu formule 1 jezdí každou sobotu. Hned ve druhém kole se ovšem změnil k nepoznání, neboť došlo k obrovské havárii, do které byla zapletena hned trojice mladých pilotů. Jeden z nich bohužel neměl štěstí a tuto nehodu nepřežil. Dvaadvacetiletý Anthoine Hubert zemřel na následky poranění neslučitelných se životem.

Měl před sebou velkou budoucnost

Anthoine Hubert se narodil 22. září 1996 ve francouzském Lyonu a již od útlého věku prokazoval nesmírný závodnický talent a duch. Jako většina budoucích formulových pilotů začínal na motokárách, kde zaznamenal první úspěchy. Přes Formuli Renault a Formuli 3 se postupně propracoval až do GP3, kde dosáhl svého zatím největšího, a se zármutkem musíme říci, že posledního úspěchu. V loňském roce tuto sérii vyhrál, což mu otevřelo dveře do Formule 2, ze které je to pouze krůček do vysněné Formule 1. Anthoine by se do ní určitě dříve či později dostal, neboť již nyní působil jako testovací a vývojový jezdec továrního týmu Renault.

Jak k nehodě došlo?

Po startu sobotního závodu se nedělo nic dramatického, probíhaly standartní dravé souboje o pozice. Ve druhém kole však při průjezdu legendární zatáčkou Eau Rouge došlo k tragédii. Na jejím výjezdu při nájezdu na rovinku Kemmel ztratil Giuliano Alesi kontrolu nad svým vozem, se kterým dostal hodiny. Hubert na tuto událost nedokázal zareagovat, tudíž došlo ke kontaktu mezi oběma formulemi. Francouzova formule narazila v rychlosti 270 km/h do zdi a po odrazu zpět na trať do ní ještě narazil Juan Manuel Correa, jenž na nastalou situaci taktéž nedokázal reagovat. Několik po sobě jdoucích velmi tvrdých nárazů nemohl Anthoine Hubert přežít.

Záchranáři byli na místě během několika vteřin

Všechny karbonové úlomky ještě nestihly dopadnout na zem a na místo havárie už se sjížděly první záchranářské týmy. Všem svědkům nehody bylo ihned jasné, že se bude jednat o něco vážného, což nepřímo potvrdila i režie televizního přenosu, která se k havárii nevracela. K nehodě došlo v 17:35 večer, o hodinu později přišla z nemocnice děsivá zpráva. Loňský šampion GP3 zemřel. Celý formulový svět byl v šoku a spontánně se zahalil do černého hávu. Špatně dopadl i druhý účastník nehody, Juan Manuel Correa, který byl taktéž převezen do nemocnice. Podle posledních zpráv je jeho stav stabilizovaný a měl by mít zlomené obě dolní končetiny a mít malé zranění páteře. Nyní se nachází na jednotce intenzivní péče v belgické nemocnici.

Všichni účastníci kolotoče Formule 1 vyjádřili pozůstalým upřímnou soustrast. Zbylé závody se tak odehrály v pochmurném duchu, nebyla nálada ani na velké oslavy, neboť si všichni přáli uctít památku tragicky zesnulého Anthoina Huberta, kterému se stal osudný průjezd Eau Rouge v sobotu 31. srpna 2019.

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Kde se narodil Anhoine Hubert?

Kde se narodil Anhoine Hubert?

ZAVŘÍT