Jak během léta ochladit interiér svého vozu?

Za pouhých pár minut se volant na přímém slunci může ohřát na více než 50 °C, přístrojová deska dokonce na více než 70 °C. Možná si budete říkat, že ochránit v létě interiér před přehřátím je nemožné, my se vás v dnešním článku budeme snažit přesvědčit o opaku. Stačí dodržovat pár jednoduchých rad.

Teplota uvnitř vozu může být smrtelná

Mnohonásobné studie i praxe ukázala, že se interiér jakéhokoliv automobilu může velice snadno rozpálit na smrtelnou teplotu. Během jedné hodiny může teplota stoupnout na hranici 47 °C, což rozhodně není příjemná hodnota. Auto se tak hravě může stát smrtelnou pastí pro malé dítě, domácího mazlíčka, ale i dospělého člověka v dobré kondici, protože takto vysoké teploty nesvědčí nikomu. Před usednutím do automobilu nechaném na sluníčku jej proto prvně vyvětrejte a až po chvíli vyrazte na cestu.

Jak rychle se může interiér vozu ohřát?

Asi si budete říkat, že smrtelné vnitřní teploty hrozí pouze při parném vedru. Není tomu tak. Například při venkovní teplotě 20 °C byste neměli v zaparkovaném voze nechávat dítě ani zvíře, protože se jejich tělesná teplota začne rychle zvyšovat. Rychlost ohřívání interiéru závisí i na typu automobilu. Malé městské automobily se budou kvůli malému vnitřnímu prostoru ohřívat daleko rychleji než například vozy SUV nebo velké rodinné vozy.

Jak tedy teplotu u zaparkovaného vozu snížit?

Nejjednodušší je parkovat váš vůz ve stínu a nechat okénka alespoň pár centimetrů pootevřená. Na co největší množství oken použijte sluneční cenu nebo solární ventilátor. Pokud vlastníte automobil s certifikovanou fólií v oknech a světlou barvou karoserie, nebudete mít s teplem takové problémy. Ani při použití těchto rad, nenechávejte své děti a zvířecí mazlíčky v interiérech svých vozů.

Teplo uvnitř vašeho automobilu byste rozhodně neměli podceňovat. Pokud je to alespoň trochu možné, parkujte ve stínu a dostatečně interiér větrejte.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT