Jak se správně chovat na železničním přejezdu?

Železniční přejezdy potkáváme na cestách téměř denně. Pokud dodržujete všechny pravidla, jedná se o velice bezpečné místo, kde vám nehrozí žádné nebezpečí. Jestliže je však nedodržíte, pak máte zaděláno na pořádnou katastrofu, kterou můžete ovlivnit nejen život svůj, ale i životy ostatních lidí okolo, jež se v dané události ocitnou zcela nevinně.

Co říká silniční zákon?

Silniční zákon definuje pravidla ohledně železničních přejezdů vcelku jasně. Pokud je dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly, pak je striktně zakázáno na železniční přejezd vjíždět. Stejná situace panuje i v okamžiku, kdy je dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení. Na přejezd nesmíte vjet ani v případě, že se již začaly sklápět závory. Jednoduše dbejte těchto jednoduchých pravidel a nikdy se vám nic nestane.

Jak se mají auta před přejezdem řadit a jakou rychlostí jej mají přejet?

Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Na tom není nic těžkého. Auta by se neměla před vjezdem na přejezd jakkoliv předjíždět, neboť se tím pouze zvyšuje riziko kritické události. Jistě si pamatujete otázku z autoškoly, jakou rychlostí můžete vjet na železniční přejezd. Pokud přerušovaně nebliká bílé signální světlo, smíte na přejezd vjet maximální rychlostí 30 kilometrů za hodinu. Jestliže světlo bliká, je povolena rychlost 50 kilometrů za hodinu a to již od vzdálenosti 50 metrů před začátkem železničního přejezdu.

Co dělat, když na železničním přejezdu uvíznu?

Občas se ovšem stane situace, kdy na železničním přejezdu zůstanete doslova viset. V takovém okamžiku musíte udělat vše pro to, abyste vozidlo z přejezdu odstranili. Pokud taková alternativa není možná, musíte učinit veškerá opatření, aby byl řidič kolejového vozidla včas varován před nebezpečím. Pravidla pro jízdu na přejezdech jsou opravdu jednoduchá, avšak za jejich porušení hrozí nemalé pokuty. Jedná se o přestupek s výší pokuty od 2500 do 5000 korun, což určitě není zanedbatelná částka. K této pokutě musíte připočíst také trestné body, které samotné řidiče trápí mnohem více než peněžité tresty.

Pokud patříte mezi aktivní řidiče, určitě dbejte na železničních přejezdech zvýšené opatrnosti. Pár vteřin rozhlížení je určitě lepší, než několika hodinové řešení dramatické nehody, ve které se mohou vyskytnout i úmrtí. Lidský život totiž nejde ničím nahradit.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu