Víte, kolik je v Česku benzínek? Jejich počet zůstává vysoký, ale oproti loňsku mírně poklesl

Určitě se vám to při jízdě autem už stalo. Když máte plnou nádrž, zdá se vám, že je u nás na každém rohu nějaká čerpací stanice. Když ale potřebujete nutně natankovat, na žádnou benzínku nemůžete narazit. Pojďme se proto blíže podívat na to, jak na tom Česká republika z pohledu čerpacích stanic vlastně je.

Běžný občan může využívat přibližně 4000 stanic

Statistiky čerpacích stanic pravidelně každý rok zveřejňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Z poslední zveřejněné zprávy z poloviny března letošního roku vyplývá, že v současnosti se na našem území nachází 3915 fungujících veřejných čerpacích stanic pohonných hmot. Oproti loňskému roku tak došlo k mírnému poklesu, neboť loni v březnu jich bylo více než čtyři tisíce, konkrétně 4008. Tak jako ve většině jiných případů je údajně jedním z viníků dopady lockdownu a krize související s koronavirem. Lidé za poslední rok cestovali mnohem méně, než tomu bylo v minulých letech. To se samozřejmě projevilo i na příjmech benzínek.

Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy?

I navzdory poklesu ale zůstává síť čerpacích stanic v České republice jednou z nejhustších v Evropě. Jedna benzínka totiž připadá na přibližně každých patnáct kilometrů silnic. Velkou hustotu naší sítě čerpacích stanic si dobře uvědomíme například při srovnání s Německem. To má sice na svém území přes patnáct tisíc čerpacích stanic, ale zároveň má i mnohonásobně větší rozlohu. Mnohem méně hustou síť mají také naši další sousedé – Slovensko a Polsko.

Celkový počet benzínek přesahuje 7000

Do statistiky jsou započítávány stanice, které prodávají různé druhy pohonných hmot, tedy nejen benzín či naftu, ale také LPG, CNG, ethanol a další ekologická paliva. Z celkového počtu veřejných čerpacích stanic jich více než polovina patří nezávislým menším vlastníkům. Z velkých společností provozují největší síť čerpacích stanic společnosti Benzina, MOL, EuroOil, Shell a OMV. Veřejné čerpací stanice ale nejsou jediné, které na našem území existují. Vedle nich totiž existují i stanice neveřejné, které slouží především pro nejrůznější dopravní firmy a další podniky. Těch je nyní v České republice více než tři tisíce.

Zdroj: mpo.cz, ceskovdatech.cz

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT