I když z dlouhodobých statistik se zdá, že počet krádeží automobilů či předmětů z nich v České republice trvale klesá, autokriminalita stále existuje. Právě léto a s ním spojené výlety či dovolené jsou obecně dobou, kdy jsou zloději velmi aktivní. Jak riziko případné krádeže snížit?
Autokriminalita v České republice
V roce 2020 bylo podle statistik Ministerstva vnitra ČR odcizeno 2526 automobilů a 9695 věcí z aut. I když za deset let došlo k významnému snížení autokriminality, neboť v roce 2011 bylo odcizeno 11647 aut a 33230 věcí z nich, stále to znamená, že každý den je ukradeno více než sedm vozů a téměř tři desítky věcí. Nejrizikovějším místem je Praha, kde bylo v roce 2020 evidováno 23 % z celkového počtu odcizených vozidel a 47 % z celkového počtu odcizených věcí v České republice.
Jednoduché pravidlo dveře, okna, klíče
Nejjednodušší způsob, jak zabránit krádeži auta, je nikdy nenechávat dveře vozidla odemčené a klíče uvnitř, ani v případě, že jste poblíž, například když jdete zaplatit pohonné hmoty, koupit si cigarety nebo si děláte krátkou přestávku na dálničním odpočívadle. Nehlídané vozidlo, které je odemčené a klíče leží na očích, je v podstatě nabídkou na stříbrném podnose.
I když je venku horko a vy chcete v horkém dni udržet v interiéru vozidla příjemnou teplotu, nenechávejte okna stažená či polootevřená, pokud jste mimo vozidlo, a to ani na několik minut. Zkušenému zloději stačí k tomu, aby se dostal dovnitř auta, jen na centimetr pootevřené okénko.
Nenechávejte běžící auto bez dozoru
Jediná věc, která je pro zloděje lákavější než nehlídané a odemčené auto s klíčem uvnitř, je nezamčené, nehlídané auto, které je v chodu. Typicky například u nákupního centra, když necháme na okamžik auto nastartované, když jdeme vrátit košík. Podobně buďte opatrní i při používání dálkového startéru, používejte jej pouze tehdy, když můžete mít vozidlo na dohled.
Pozor na nevýhody moderní techniky
Moderní technologie jsou sice skvělé, ale ne úplně vždycky. Technika nám nesporně usnadňuje život v mnoha ohledech. Bohužel jedním z kompromisů pohodlí, které poskytuje, je to, že ji mohou zloději využít také jako přístupový bod do našich životů, domovů i vozidel.
Dnešní vozidla jsou díky vývoji techniky bezpečnější než kdykoli předtím. Většina aut je také úspornější a nabízí příjemné vybavení, jako jsou informační a zábavní systémy. Jen mějte na paměti, že některé high-tech prvky automobilů, včetně bezklíčového odemykání, ve skutečnosti činí vaše vozidla náchylnější ke krádeži než vozidla, která jste vlastnili před několika lety.
Systémy proti krádeži budou i nadále stále sofistikovanější a dokonalejší. Bohužel zloději vždy dokážou držet krok s neustále se vyvíjejícími technologiemi i úspěšně hledat způsoby, jak s nimi manipulovat.
Uspořádejte si garáž tak, abyste v ní mohli parkovat
Parkování auta v garáži je jedním z velmi účinných způsobů, jak riziko krádeže snížit. I z toho důvodu po ní většina lidí, kteří ji nemají, tak touží. Paradoxně je ale poměrně běžná i situace, kdy člověk garáž má, ale neparkuje v ní, protože ji využívá k jiným věcem, především jako „skladiště všeho možného“.
Nenechávejte garážová vrata otevřená
Jakkoli je uklizená či dobře vybavená garáž něčím, čím byste se svým sousedům v ulici rádi pochlubili, snažte se nenechávat garážová vrata otevřená déle, než je nutné. V opačném případě se může stát, že vám vaše vozidla a další předměty v garáži bude závidět i leckterý zloděj.
Znesnadněte odcizení vozidla, když parkujete venku
Cokoli, co můžete udělat pro znepříjemnění situace a „zpomalení“ zloděje, zvyšuje šanci, že nechá vaše vozidlo na pokoji. Vždy se snažte parkovat na dobře osvětleném místě, rovněž parkování na dohled bezpečnostní kamery zloděje většinou odradí. V neposlední řadě samozřejmě můžete investovat do doplňkových zabezpečovacích prvků.
V autě nic nenechávejte, případně věci dobře schovejte
Všichni víme, že v autě nikdy nemáme nechávat cennosti. Udělejte ještě jeden krok a nenechávejte ve vozidle žádné volně uložené předměty, které by mohly zloděje motivovat k vloupání. To se týká nejen kabelek či tašek, i když jste si z nich při odchodu vzali peněženku a doklady, ale i takových drobností, jako jsou nabíječky či oblečení. Nikdy nevíte, jakou motivaci zloděj má. Nenechávejte v autě ani doklady o vozidle či pojištění.
Pozor na kufr
Při tankování nebo ukládání nákupu do kufru nepokládejte kabelku na sedadla, pokud je vůz odemčený. V případě, že odcházíte od vozu s plným zavazadlovým prostorem, před odchodem od vozidla kufr neotvírejte.
Zdroj: mvcr.cr, safewise.com