Autokriminalita: Jak si nenechat ukrást ani vykrást vaše auto?

I když z dlouhodobých statistik se zdá, že počet krádeží automobilů či předmětů z nich v České republice trvale klesá, autokriminalita stále existuje. Právě léto a s ním spojené výlety či dovolené jsou obecně dobou, kdy jsou zloději velmi aktivní. Jak riziko případné krádeže snížit?

Autokriminalita v České republice

V roce 2020 bylo podle statistik Ministerstva vnitra ČR odcizeno 2526 automobilů a 9695 věcí z aut. I když za deset let došlo k významnému snížení autokriminality, neboť v roce 2011 bylo odcizeno 11647 aut a 33230 věcí z nich, stále to znamená, že každý den je ukradeno více než sedm vozů a téměř tři desítky věcí. Nejrizikovějším místem je Praha, kde bylo v roce 2020 evidováno 23 % z celkového počtu odcizených vozidel a 47 % z celkového počtu odcizených věcí v České republice.

Jednoduché pravidlo dveře, okna, klíče

Nejjednodušší způsob, jak zabránit krádeži auta, je nikdy nenechávat dveře vozidla odemčené a klíče uvnitř, ani v případě, že jste poblíž, například když jdete zaplatit pohonné hmoty, koupit si cigarety nebo si děláte krátkou přestávku na dálničním odpočívadle. Nehlídané vozidlo, které je odemčené a klíče leží na očích, je v podstatě nabídkou na stříbrném podnose.

I když je venku horko a vy chcete v horkém dni udržet v interiéru vozidla příjemnou teplotu, nenechávejte okna stažená či polootevřená, pokud jste mimo vozidlo, a to ani na několik minut. Zkušenému zloději stačí k tomu, aby se dostal dovnitř auta, jen na centimetr pootevřené okénko.

Nenechávejte běžící auto bez dozoru

Jediná věc, která je pro zloděje lákavější než nehlídané a odemčené auto s klíčem uvnitř, je nezamčené, nehlídané auto, které je v chodu. Typicky například u nákupního centra, když necháme na okamžik auto nastartované, když jdeme vrátit košík. Podobně buďte opatrní i při používání dálkového startéru, používejte jej pouze tehdy, když můžete mít vozidlo na dohled.

Zloděj pozoruje peněženku v autě.
zdroj: freepik.com

Pozor na nevýhody moderní techniky

Moderní technologie jsou sice skvělé, ale ne úplně vždycky. Technika nám nesporně usnadňuje život v mnoha ohledech. Bohužel jedním z kompromisů pohodlí, které poskytuje, je to, že ji mohou zloději využít také jako přístupový bod do našich životů, domovů i vozidel.

Dnešní vozidla jsou díky vývoji techniky bezpečnější než kdykoli předtím. Většina aut je také úspornější a nabízí příjemné vybavení, jako jsou informační a zábavní systémy. Jen mějte na paměti, že některé high-tech prvky automobilů, včetně bezklíčového odemykání, ve skutečnosti činí vaše vozidla náchylnější ke krádeži než vozidla, která jste vlastnili před několika lety.

Systémy proti krádeži budou i nadále stále sofistikovanější a dokonalejší. Bohužel zloději vždy dokážou držet krok s neustále se vyvíjejícími technologiemi i úspěšně hledat způsoby, jak s nimi manipulovat.

Uspořádejte si garáž tak, abyste v ní mohli parkovat

Parkování auta v garáži je jedním z velmi účinných způsobů, jak riziko krádeže snížit. I z toho důvodu po ní většina lidí, kteří ji nemají, tak touží. Paradoxně je ale poměrně běžná i situace, kdy člověk garáž má, ale neparkuje v ní, protože ji využívá k jiným věcem, především jako „skladiště všeho možného“.

Nenechávejte garážová vrata otevřená

Jakkoli je uklizená či dobře vybavená garáž něčím, čím byste se svým sousedům v ulici rádi pochlubili, snažte se nenechávat garážová vrata otevřená déle, než je nutné. V opačném případě se může stát, že vám vaše vozidla a další předměty v garáži bude závidět i leckterý zloděj.

Znesnadněte odcizení vozidla, když parkujete venku

Cokoli, co můžete udělat pro znepříjemnění situace a „zpomalení“ zloděje, zvyšuje šanci, že nechá vaše vozidlo na pokoji. Vždy se snažte parkovat na dobře osvětleném místě, rovněž parkování na dohled bezpečnostní kamery zloděje většinou odradí. V neposlední řadě samozřejmě můžete investovat do doplňkových zabezpečovacích prvků.

V autě nic nenechávejte, případně věci dobře schovejte

Všichni víme, že v autě nikdy nemáme nechávat cennosti. Udělejte ještě jeden krok a nenechávejte ve vozidle žádné volně uložené předměty, které by mohly zloděje motivovat k vloupání. To se týká nejen kabelek či tašek, i když jste si z nich při odchodu vzali peněženku a doklady, ale i takových drobností, jako jsou nabíječky či oblečení. Nikdy nevíte, jakou motivaci zloděj má. Nenechávejte v autě ani doklady o vozidle či pojištění.

Pozor na kufr

Při tankování nebo ukládání nákupu do kufru nepokládejte kabelku na sedadla, pokud je vůz odemčený. V případě, že odcházíte od vozu s plným zavazadlovým prostorem, před odchodem od vozidla kufr neotvírejte.

Zdroj: mvcr.cr, safewise.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu