Citroën Picasso, Alfa Romeo Giulia i Ferrari Dino aneb proč mají automobilky tendenci pojmenovávat vozy podle významných lidí

Výrobci automobilů vynakládají na konstrukci svých vozidel obrovské množství času a peněz. Trvá roky, než se konečně rozhodnou, že je vůz připraven pro veřejnost. A i poté stále stojí před jedním z nejtěžších rozhodnutí, které s jejich prací souvisí – vymyslet pro daný vůz jméno. Automobilky obvykle dávají svým vozům jméno s určitým významem. Ten může vycházet ze zeměpisné polohy, cizího slova, zvířete, smyšlené postavy a někdy může být založen i na skutečné osobě.

Ferrari Enzo

V roce 2002 začala společnost Ferrari vyrábět svůj technologicky nejvyspělejší vůz a pojmenovala ho po svém zakladateli. Enzo Ferrari začal svou automobilovou kariéru jako testovací jezdec, poté se stal závodním jezdcem a vyhrával závody Grand Prix pro značku Alfa Romeo.

Automobilku Scuderia Ferrari založil původně jako závodní divizi Alfy Romeo, to byl počátek společnosti Ferrari, jak ji známe. Enzo Ferrari zemřel v roce 1988 ve věku 90 let, takže se svého vozu s motorem V12 a výkonem 650 koní nedožil.

Lotus Elise

V roce 1995 představil Lotus jeden ze svých nejoblíbenějších sportovních vozů. Když Lotus sundal z vozu kryt, seděla v něm malá Elisa Artioliová, vnučka tehdejšího předsedy představenstva Lotusu Romana Artioliho. Dnes je Elisa jedním z mála lidí na světě, kteří řídí vůz pojmenovaný po nich samotných, a je na to hrdá.

Stříbrný model vlastní od svých čtyř let a ráda s ním jezdí i nyní. Elisa také dostala Lotus Elise s číslem 35 124. Jedná se o poslední kus, který sjel z výrobní linky, když byl vůz v roce 2022 vyřazen z výroby. Na internetu Elisa sdílí též zážitky ze svých cest po Evropě, na které se samozřejmě vydává ve svém Lotusu Elise.

Citroën Picasso

Řadu Citroën Picasso tvoří prostorné a pohodlné modely MPV. Za své jméno samozřejmě vděčí slavnému španělskému malíři Pablu Picassovi, jehož rodina původně udělila automobilce licenci na používání jména. Vnučka Marian byla ale následně proti.

Nakonec to byl Pablův syn Claude, na jehož názoru skutečně záleželo a který značku automobilů podpořil. Každopádně jméno Picasso bylo v roce 2018 vypuštěno a nahrazeno názvem Spacetourer.

Červený vůz Citroen Picasso.
zdroj: pixabay.com

McLaren Senna

Ayrton Senna je jedním z nejlepších závodních jezdců všech dob, během své kariéry vyhrál 41 závodů Grand Prix a získal tři mistrovské tituly. Jeho kariéru ukončila smrt při havárii během Velké ceny San Marina v roce 1994. Během své kariéry ve formuli 1 jezdil za čtyři týmy, jedním z nich byl i McLaren.

Britská automobilka si dala za cíl postavit snadno ovladatelný vůz pro silniční provoz a zároveň do něj začlenit co nejvíce technologií závodních vozů. Výsledkem je čtyřlitrový osmiválec s výkonem 789 koní, který je důstojnou poctou velkému závodníkovi.

Ferrari Sergio

Ferrari Sergio je jedním z nejvzácnějších vozů, které kdy byly vyrobeny. Vůz byl vyroben ve spolupráci s Pininfarinou, italskou automobilovou designérskou firmou. Společnost chtěla uctít památku svého bývalého předsedy Sergia Pininfariny, který zemřel v roce 2012.

O rok později byl veřejnosti představen vůz Ferrari Sergio, který byl inspirován některými ze slavných vozů, který designér navrhl, například Ferrari Dino či Ferrari Mythos.

Alfa Romeo Giulia a Alfa Romeo Giulietta

Pokud patříte mezi fanoušky značky Alfa Romeo, jistě víte, že své jméno získala, když podnikatel Nicola Romeo koupil Alfu. Ale co se týče modelu Giulietta, existuje mnoho příběhů. Jedno z vysvětlení, které nás obvykle napadne jako první, je odkaz na Shakespearovy veronské milence Romea a Julii.

Jiná teorie ale naznačuje, že jméno vozu mohlo být ve skutečnosti inspirováno herečkou jménem Giulia Anna „Giulietta“ Masina, která byla manželkou legendárního filmového režiséra Federica Felliniho, v jehož filmech se objevilo hned několik vozů Alfa Romeo.

Ferrari Dino

Od Alfreda, nejstaršího syna zakladatele jedné z největších automobilových značek, se vždy očekávalo, že bude firmu řídit, až jeho otec odstoupí.

Čtyřiadvacetiletý mladík ale bohužel zemřel v důsledku svalové dystrofie. Na počest svého syna Enzo Ferrari následně vytvořil řadu silničních a závodních vozů označených podle synovy přezdívky Dino.

Zdroj: topgear.com, carbuzz.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu