Hudba a řízení: Je lepší absolutní ticho, aktuální hit nebo dunivý rytmus, který je slyšet i mimo vozidlo?

Řízení je jednou z nejčastějších činností, při které posloucháme hudbu. Pomáhá nám dělat společnost, když řídíme sami, je to dobrý způsob, jak se zabavit na dlouhých cestách, a může zmírnit frustraci, když uvízneme v zácpě. Všichni též víme, že poslech hudby dokáže zlepšit náladu a uvolnit mysl. Ale co během řízení? Odborníci ´často varují, že poslouchání písničkových hitů za volantem zvyšuje pravděpodobnost, že uděláte chybu, protože jste „psychicky přetížení“.

Co dělá píseň „vhodnou“ pro řízení?

V průběhu let bylo provedeno mnoho studií, které se snažily pochopit, jak nás hudba ovlivňuje, když sedíme za volantem. Ne všechny výzkumy jsou ale natolik podrobné, aby poskytly absolutní důkaz ve všech aspektech. Dnes se podíváme na tři hlavní faktory, které poslech hudby ovlivňuje, na náladu, pozornost a výkonnost.

Nálada

Vaše emoce, stav mysli a nálada mohou ovlivnit způsob, jakým řídíte. Pokud jste ve stresu nebo rozzlobení, stáváte se při řízení nepozornými a roztržitými, což ohrožuje vaši bezpečnost. Vaše emoce při řízení může ovlivnit i hudba, například písně, které máte spojeny s určitými významnými okamžiky ve vašem životě.

Pozornost

Hudba má při řízení své výhody, protože zmírňuje nudu a ospalost a pomáhá vám zůstat ve střehu. Na druhou stranu může ale též odvádět vaši pozornost od samotného řízení. Proto v náročných dopravních situacích, které vyžadují plné soustředění, doporučují odborníci na bezpečnost silničního provozu hudbu vypnout nebo snížit její hlasitost.

Výkon

Pokud určitá hudba vyžaduje více vaší pozornosti, tím více konkuruje vašemu úkolu řídit. V jedné studii byli účastníci podrobeni testu v řidičské videohře, kde byli vystaveni klidné a energické hudbě. Při poslechu optimističtější a energičtější hudby se jejich závodní výkonnost snížila spolu s pomalejšími časy na kolo. Naopak při poslechu klidné hudby v pomalém tempu zaznamenali nejrychlejší časy na kolo. Zdá se, že energická hudba je více rozptylující, řidiči uváděli, že museli téměř „multitaskovat“ mezi hudbou a řízením.

zdroj: unsplash.com

Co říká na hudbu v autě věda?

Výzkumníci z Brunel University posadili dospělé dobrovolníky do simulátoru řízení naprogramovaného tak, aby kopíroval městské silnice, a nechali je jet po stanovené trase. Během každé osmiminutové simulace se řidiči museli vypořádat s pěti událostmi, včetně přecházení chodce přes silnici, červené na semaforu a předjíždění nákladního auta.

Tým sledoval každého řidiče za jedné ze šesti zvukových podmínek, včetně hluku městské dopravy, mluveného slova a tiché nebo hlasité hudby se zpěvem nebo bez zpěvu. Zjistili, že poslech hlasité hudby nebo hudby se zpěvem vedl k vyšší míře emočního vzrušení než poslech tichých skladeb bez textu. Studie též uvádí, že přehrávání zpívaných hitů za volantem může způsobit psychické přetížení a zvýšit riziko chyb.

Jaká je tedy nejlepší hudba pro řízení?

To je záludná otázka. Můžeme říci, že dobrá hudba k řízení je taková, která snižuje stres zejména během dopravní špičky. Vaše oblíbené melodie také snižují hladinu stresu více, než když vám nehraje žádná hudba. Nejde tedy o konkrétní hudební žánr nebo seznam skladeb, který je „nejlepší“, ale o váš osobní výběr.

Dobrý playlist s oblíbenými melodiemi vám jistě může zlepšit náladu v dopravní špičce nebo na dlouhé cestě. V zájmu bezpečnosti, zejména mladých řidičů s malými zkušenostmi na silnici, však pamatujte, že řízení vyžaduje naši plnou pozornost a soustředěnost. Klíčem je vybrat si hudbu, která nerozptyluje, a nepouštět ji příliš hlasitě.

Zdroj: safedrivingforlife.info, brunel.ac.uk, ontheroadtrends.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu