Jak šel čas s pneumatikami aneb pneumatiky slaví 175 let

Automobil bychom si bez gumových obruček zvaných pneumatiky už nedokázali představit. I když jsou nedílnou součástí vozidla, dříve to byla novinka, o které se ani nevědělo, že se takovým stylem zapíše do automobilového světa a že se bez ní už vozy zkrátka neobejdou. Věděli jste ale, že pneumatiky, které jsou pro nás už samozřejmostí a které jsou všeobecně známé, slaví už 175 let? Podívejme se proto na tento vynález a na to, jak s tímto vynálezem šel čas.

Objevení gumy bylo rozhodně revoluční. Guma je ostatně jeden z nejvýznamnějších průmyslových materiálů. Málokterý člověk ale ví, že i objevení gumy je dílem náhody (vše, co se dílem náhody, vždycky stojí za to). K objevení gumy došlo tak, že se na jeden kaučuk omylem vysypala síra. Následkem byl vznik velice pružného a pevného materiálu, který má využití nejen v automobilovém průmyslu.

To je však zhruba všechno, co se ví o vzniku kola, jednoho z nejdůležitějších vynálezů světa. Dokonce se pořádně neví, kdo první kolo  sestrojil nebo jak první kolo vypadalo. Prvotně se prý mělo jednat o vyplněný disk s otvorem uprostřed.


Průmyslová revoluce znamenala významný milník

Z dostupných informací vyplývá, že se se vznikem pneumatiky pojí úzce průmyslová revoluce, která měla znamenat významný milník. Vznik pneumatiky se podle všeho úzce pojí s objevem kaučuku. Jak jsme zmínili, na pružný a zároveň pevný materiál, z něhož jsou nyní pneumatiky vyráběny, se došlo náhodou.

Patent na pneumatiky byl udělen roku 1845, tento vynález podle všeho předběhl svou dobu, i když byl vlastně jen odrazem zmiňovaného kola. Když však byl udělen patent na pneumatiku, nebylo ještě tolik automobilů, které by mohly vynález náležitě využít.

Takových patentů na pneumatiky bylo však vícero. Další byl udělen v roce 1888. Koncem devatenáctého století se začínalo s výrobou odnímatelných pneumatik.

Autor: Martin L.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 36 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 36 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 42 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 20 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 30 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 20 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 36 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 42 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 42 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 42 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.