Cadillac se vrací do Evropy

Poté, co se americký výrobce v říjnu minulého vrátil do Švýcarska, se nyní snaží o masivnější návrat též do zbytku Evropy a rozšiřuje přítomnost svého elektrického SUV Cadillac Lyriq na další trhy, jako je Francie, Německo a Švédsko.

Luxusní elektrické SUV

Návrat korporace GM, která je již od roku 1909 majitelem společnosti Cadillac, na starý kontinent, na kterém chyběla od roku 2017, kdy prodala značky Opel a Vauxhall tehdejší skupině PSA, začal online prodejem, který měl otestovat trh. Vedle internetového prodeje však společnost s velkou pravděpodobností již brzy hodlá otevřít i nové showroomy, zejména v Paříži.

Cadillac Lyriq je elektrické SUV s pohonem všech kol, které je 499 cm dlouhé, 197 cm široké a 162 cm vysoké. Baterie o kapacitě 100 kWh mu zajišťuje odhadovaný dojezd 530 km. Motor, o výkonu 345 koní a točivém momentu 441 Nm, je umístěn na zadní nápravě.

V hlavní roli rekuperace

Vůz disponuje platformou Ultium, která je vhodná i pro jízdu při nízkých teplotách díky systému rekuperace energie, který ukládá odpadní teplo z pohonného systému.

Tato platforma je též schopna rekuperovat a využívat vlhkost z interiéru i exteriéru vozu, a dokonce i rekuperovat tělesné teplo cestujících. Systém rekuperace mimo jiné umožňuje rychlejší vyhřívání kabiny automobilu.

Bílý vůz Cadillac lyriq.
zdroj: commons.wikimedia.org

Modely Lyriq se vyrábějí v závodě ve Spring Hill v Tennessee. Dodávky tohoto automobilu do zámoří byly zahájeny v loňském roce a ve třetím čtvrtletí roku 2023 se prodalo 3 018 kusů, což je více než dvojnásobný výsledek oproti předchozímu čtvrtletí.

Velký podíl na tom mělo právě Švýcarsko, kde se Cadillac Lyriq od října loňského roku prodává za cenu od 82 000 švýcarských franků.

Co bude dál?

Návrat General Motors do Evropy přichází po letech, kdy se americký koncern na našem kontinentu příliš neprojevoval a dovážel jen malé množství vozů. V roce 2017 skupina po zhruba 20 letech ztrát prodala Opel skupině PSA, která se následně spojila se Stellantisem.

Před časem se objevily spekulace, že se GM do Evropy vrátí pouze s elektrickými modely, aby nemusel přizpůsobovat své spalovací motory přísným evropským emisním předpisům. Mezi další modely, které by se mohly do Evropy brzy dovážet, by mohl patřit například Hummer EV.

Zdroj: electrive.com, sicurauto.it, hotcars.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu