Jak správně na pneumatiky nasadit zimní řetězy?

Někteří z vás možná žijí v horských oblastech, kde je zimní výbava determinována příslušnou dopravní značkou. V takové oblasti se snadno může stát, že se bez sněhových řetězů na vašem autě nehnete z místa. Drtivá většina řidičů ovšem netuší, jak řetězy na pneumatiku správně nasadit, což je na jednu stranu pravděpodobné, neboť tuto dovednost nikdy potřebovat nebudou. Je ovšem lepší býti připraven.

Vyberte si správnou velikost

Základem je ovšem pořízení kvalitních a hlavně velikostně správných sněhových řetězů. Pokud nebudete vědět, jak se vybírají, nebojte se zeptat ve specializovaném obchodě. Je totiž mnohem lepší strávit pár minut přemýšlením, než platit účty za poškození vašeho vozidla způsobeného nevhodnou velikostí sněhových řetězů. Jestliže pak nevěříte v jejich schopnosti, můžete provést jednoduchý test. Zajeďte na velké parkoviště a zkuste provést ostřejší manévr s a bez sněhových řetězů.

Jak tedy řetězy správně nasadit?

Při nasazování sněhových řetězů je naprostým základem správné zabrzdění vozidla. Zatáhněte tedy ruční brzdu a zařaďte rychlost, až následně se vrhněte na samotné nasazování řetězů. Přehoďte jej přes vršek pneumatiky a nechte ho volně spadnout po obou jejích stranách. Samozřejmě se takto řetěz nedostane na celý povrch pneumatiky, protože ta se stále dotýká silnice. Sofistikovanější řetězy disponují oky, díky kterým je můžete uchytit k ráfku kola, takže budou lépe držet na své pozici.

Před jízdou řetězy řádně upevněte

V poslední fázi stačí maličko pootočit koly, abyste mohli řetěz stáhnout a spojit dohromady. Nemusíte popojíždět o moc, řádově stačí několik decimetrů. Nezapomeňte opět na precizní zabrzdění vozidla. Před samotnou jízdou se pečlivě přesvědčte, že je řetěz upevněný správně a že vám ve vyšší rychlosti nezpůsobí více potíží než užitku. Po ujetí několika desítek metrů byste měli zastavit a ujistit se, že jsou řetězy na svém místě. V případě potřeby je pochopitelně můžete upravit a dotáhnout.

S nasazenými sněhovými řetězy byste neměli jezdit příliš ostře, ani rychle. Mají vám poskytnout trakci převážně v nižších rychlostech, což správně nasazený řetěz bezpochyby splňuje.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu