Je nejvyšší čas na výměnu pneumatik! Vy ještě nemáte přezuto?

Zákon v případě výměny pneumatik z letních na zimní hovoří zcela jasně. Zimní obutí musíte mít na motorovém vozidle typu M nebo N od 1. listopadu do 31. března. Zároveň byste je měli mít obuté i v případě, pokud se pohybujete na komunikaci se souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy.

Co to pro vás znamená?

Pro vás, jako řidiče motorového vozidla to znamená, že není bezpodmínečně nutné, abyste na svém autě měli obuté zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Samozřejmě je to dáno podmínkou, že nebudete vyjíždět na pozemní komunikaci. V opačném případě je obutí zimních pneumatik nutné. Pozor si dávejte také na značku povinné zimní výbavy, která na vybraných úsecích nařizuje použití zimní pneumatiky bez ohledu na stav komunikace a roční období.

Můžu mít zimní pneumatiky pouze na jedné nápravě?

Tato alternativa možná není. Zákon jasně stanovuje, že vozidla s hmotností menší než 3,5 tuny musí mít obuty zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Neexistuje zde tedy cesta pro ušetření nebo obejití legislativy. Jestliže chcete ušetřit alespoň malé množství financí, doporučujeme vám použití celoročních pneumatik.

Jaká je minimální hloubka dezénu?

Zákon také jasně říká, jak hluboký by měl být dezén u zimní pneumatiky. Mimochodem se tímto parametrem výrazně liší zimní pneumatika od letní. Jestliže tedy chcete vyjet v období od listopadu do dubna na pozemní komunikaci, měly by obuté pneumatiky na všech čtyřech kolech disponovat hloubkou dezénu alespoň 4 mm. Toto legislativní nařízení se však nevztahuje na rezervní kolo. Nutno dodat, že jej spousta moderních aut nemá.

V čem je zimní pneumatika lepší?

Zimní pneumatika musí být kvůli svému použití tvořena měkčí směsí, než pneumatika letní. Bude tedy daleko lépe fungovat při teplotách nižších než 7 °C. Díky hlubšímu vzorku disponují daleko lepší trakcí na sněhu i ledu, avšak na suché nebo mokré vozovce se paradoxně chovají o dost hůře než pneumatiky letní.

Co zimní pneumatiky a pojišťovna?

V zimě se vám nevyplatí jezdit na letních pneumatikách nejen kvůli pokutě, ale také k problémům v případě nehody. Způsobené škody vám totiž pojišťovna nemusí proplatit. V minulosti se již několikrát stalo, že soud dal za pravdu pojišťovací společnosti, která tak nemusela pojistné plnění vyplácet. Důvodem bylo nasazení letních pneumatik v zimní období a tedy nezpůsobilost vozidla k silničnímu provozu.

Je lepší přezouvat doma nebo v pneuservisu?

Je samozřejmě daleko lepší nechat svoje auto přezout v autoservisu. Ne snad proto, že byste si nezvládli vyměnit pneumatiky z letních na zimní, ale kvůli jiným drobnostem. Pneuservis se totiž postará nejen o jejich kompletní výměnu, ale zajistí i vyvážení, případně seřízení, aby nedošlo ke změně ovladatelnosti vozidla. Zákon se o způsobu výměny pneumatik nijak nezmiňuje.

Na zimní pneumatiky přezujte včas. Nemá totiž cenu cokoliv riskovat.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu