Mercedes představil koncept pozbývající volant

Mercedes-Benz nastínil podobu svého nového vozu již na výstavě v Las Vegas, ovšem nyní poskytnul záběry, jak se automobil skutečně prohání po silnici, a především jak se řídí, přestože postrádá volant.

Automobil z jiné planety

Koncept vozu byl pojmenován Vision AVTR a jak již název napovídá, Mercedes jej vytvářel ve spolupráci s autory tohoto snímku. Jejich hlavním cílem přitom bylo vdechnout vozu určité propojení mezi člověkem, strojem a přírodou.

Na místo volantu můžeme ve voze najít multifunkční ovládací prvek, který je ovládán jednou rukou. V momentě, kdy řidič položí ruku na řídící jednotku, celý vůz ožije, jelikož svého majitele rozpozná podle srdečního tepu a také rytmu dechu.

Samozřejmostí je pak také co možná nejorganičtější design, který se projevuje například na zadní části automobilu řadou výdechů, které fungují jako žábry. Další zajímavostí konceptu AVTR se týkají také hnacího ústrojí.

Koncept se může například pochlubit ovládáním všech čtyř kol, které mu umožňují jízdu i do boku. To se hodí například při parkování, nebo pro co nejpohodlnější pohyb u dobíjecí stanice.

Modrá je dobrá

Některé z představených prvků by se podle automobilky mohly časem stát součástí produkčních verzí jeho vozidel. Jak ale Mercedes sám dodal, přestože vůz určitým způsobem propojuje člověka se strojem, je taková budoucnost ještě hodně daleko a prozatím se musíme spokojit s tou technologií, která nám je k dispozici.

Ostatně design vozu je natolik futuristický, že si vlastně ani nedokážeme představit, že by se dnes něco takového pohybovalo po silnicích. Byť se z aut v poslední době stávají pojízdné lustry, Mercedes u tohoto konceptu světelné prvky povýšil na zcela novou úroveň a prolnul je například i do velmi zajímavých pneumatik.

Zdroj: Mercedes-Benz

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu