Nejčastější chyby, které řidiči dělají při jízdě na sněhu

Sníh a námraza jsou postrachem drtivé většiny řidičů. Právem, neboť se skutečně nejedná o zrovna lehké podmínky k řízení motorového vozidla. Jeli jste někdy blízko za náklaďákem nebo dodávkou, která měla na střeše sníh? Dopustili jste se hned první chyby. Podívejte se s námi i na další časté neduhy.

Na zimu nejste připraveni

Toto pravidlo není pouze výsadou zimního období. Měli byste být připraveni na cokoli v jakémkoliv okamžiku usednutí za volant, nezáleže na ročním období. Samozřejmostí je lékárnička, která je ve většině zemí povinná. Ovšem v zimě by se vám mohlo hodit několik dalších drobností, jako škrabka na led, teplé rukavice a malá lopata.

Neočistíte před jízdou svoje vozidlo

Očištění auta od sněhu a ledu může pro někoho být velmi nepříjemné, zvlášť ve sněhové vánici. Je mnohem jednoduší prostě sednout za volant a jet. Takové jednání je ovšem velice nebezpečné, protože jízda se sněhem a ledem na autě je dokonce nelegální. Mohla by vás stihnout velká pokuta. Najděte si proto před jízdou dvě minutky a očistěte svoje auto od sněhu.

Jezdíte příliš rychle

V zimě jsou podmínky pro jízdu o dost horší, než v kterémkoliv jiném ročním období. Proto byste jim více než kdy jindy měli přizpůsobit i styl vašeho řízení. Čím rychleji totiž pojedete, tím déle vám bude trvat, než zastavíte. Na ledovce se dokonce může stát, že nezastavíte vůbec. Pomalá jízda vám umožňuje více času na reakci v případě naléhavé události.

Jezdíte blízko za sněhovým pluhem

Hodně lidí se dokáže vytočit do běla v závěsu za pomalu jedoucím sněhovým pluhem. Mějte ovšem na paměti, že i jeho řidič se chce vrátit v pořádku domů k rodině a navíc dělá silnici o dost bezpečnější. Je daleko rozumnější jet pomalu po upravené silnici za pluhem, než se hnát závratnou rychlostí po neprohrnuté komunikaci a skončit v prvním stromě.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Nedodržování bezpečné vzdálenosti je problémem i v létě, natož v zimě. Na kluzké vozovce potřebujete daleko větší prostor pro zastavení, a proto nechte vozidlu před vámi větší rozestup. Bezpečnou vzdálenost klidně zvyšte z dvou sekund na osm až deset. Je daleko lepší mít před vámi více místa, než si při řešení nehody stěžovat na špatný stav komunikace.

Panika v okamžiku, kdy je auto do smyku

Situace, kdy se vaše vozidlo ocitne ve smyku, je v zimě naprosto normální. Je to sice děsivá situace, ovšem vy se s ní musíte umět vypořádat. Rozhodně nešlapejte na brzdu, ani nepřidávejte plyn a nedělejte žádné zběsilé pohyby volantem. Sundejte nohu z plynu a točte volantem na stranu, kam chcete jet. Pokud máte před sebou dostatečnou vzdálenost, zimní pneumatiky se po chvíli chytí.

Jízda na sněhu a ledu zase není tak složitá. Stačí zachovat chladnou hlavu, ale hlavně se vyvarujte výše zmíněných chyb.

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Na kolik sekund musí být prodloužena bezpečná vzdálenost?

Na kolik sekund musí být prodloužena bezpečná vzdálenost?

zavřít reklamu