Nezapomenutelné automobily, které se staly hlavními hrdiny filmů

Ve filmech a seriálech mohou být určité rekvizity a prostředí někdy natolik působivé, že se stanou samy o sobě hrdiny. Někdy se tyto věci stanou tak ikonickými, že nám i po mnoha letech rychle připomenou daný snímek. Pokud jste se někdy dívali na film a řekli si: „Páni, to auto chci.“ nebo „To auto je z jiného světa.“, pak je tento malý seznam určen právě vám.

Aston Martin DB5 z filmu Goldfinger (1964)

Na automobily slavného agenta 007 samozřejmě nelze v seznamu ikonických vozů zapomenout. Každý Bond má svou dívku a každý Bond má své auto. Jedním z nejlegendárnějších je i po téměř šedesáti letech Aston Martin DB5. Tento stříbrný krasavec se objevil ve filmech Goldfinger, Thunderball, Zlaté oko i Skyfall.

Původní model z roku 1964 patří k nejcennějším sběratelským vozům na světě, jeho hodnota přesahuje 3 miliony dolarů. Tento transformující se špionážní vůz, vybavený šestiválcovým motorem DOHC o objemu 4,0 litrů, byl dokonce nedávno postaven přesně podle specifikací, které „Q“ vyžadoval.

Pětadvacet modelů obsahuje makety střel umístěných pod kapotou i další bondovské vychytávky odpovídající filmové verzi, tedy kromě vystřelovacích sedadel. Všech dvacet pět vozů je již prodáno.

Volkswagen Brouk model 117 z filmu Můj miláček Brouk (1969)

Tento „Brouk lásky“ jménem Herbie, vybavený luxusním střešním oknem, závodními pruhy a nezapomenutelnými světlomety pro oči, přiměl svět, aby si přál, aby jeho auta ožila. Při sledování původního filmu si možná všimnete absence jakýchkoli znaků Volkswagen. To bylo způsobeno tím, že automobilový gigant cenzuroval používání svého loga. Teprve když film zaznamenal velký úspěch, Volkswagen souhlasil s použitím loga v následném filmu Herbie a stará dáma.

Ford Gran Torino ze seriálu Starsky a Hutch (1975)

Charismatické duo detektivů bojujících se zločinem se stalo v druhé polovině 70. let velmi oblíbeným seriálem. Potřebovali jen stejně charismatické auto, které by odpovídalo jejich nepopiratelné chemii. A přesně to dostali. Červené Gran Torino mělo nevšední bílý pruh a motor 351 Windsor V8 o výkonu 435 koní. Pro věrné fanoušky dokonce Ford vyrobil 1100 replik vozu.

Bondův vůz Aston Martin.
zdroj: pixabay.com

Pontiac Firebird Trans Am z filmu Polda a bandita (1977)

Tento rychlý vůz, který se stal ikonou automobilového průmyslu, překonal očekávání, když se objevil v akční komedii Polda a bandita s Burtem Reynoldsem a Sally Fieldovou v hlavních rolích. Během dvou let (1977-78) se prodalo přes 30 000 kusů tohoto nádherného závodního vozu a v roce 1979 pak dalších 24 000 kusů. Dá se říci, že odpovědnost za masivní nárůst výroby měl zejména šarm obou hlavních aktérů.

Mnozí si nejspíš přáli prožít při jízdě podobné kouzlo, jako když si „Bandita“ a stopařka Carrie razí cestu drsnou krajinou Texasu. Pomohlo také to, že tento vůz měl střechu typu T-top a motor, o kterém se říkalo, že je rychlejší a lépe ovladatelný než tehdejší Corvette.

DeLorean DMC-12 z filmu Návrat do budoucnosti (1985)

Tato futuristická ikona z nerezové oceli je neodmyslitelně spjata s kultovním sci-fi snímkem Návrat do budoucnosti. Díky stroji času, který je v něm zabudován, umožní Michaelu J. Foxovi a Christopheru Lloydovi vrátit se do roku 1955.

Vesmírem inspirovaný sportovní vůz, zcela odlišný od většiny svých současníků, byl překvapivě jedním z nejpomalejších sportovních aut své doby. Designér Giorgetto Giugiaro ale do vozu vložil své srdce. Díky krásným vzhůru výklopným dveřím a elegantnímu tvaru není možné na tento vůz zapomenout.

Ford Explorer XLT UN46 z filmu Jurský park (1993)

Ikonické vozy nejsou spojeny jen s akčními snímky. Svého hrdinu na čtyřech kolech měl i slavný snímek o dinosaurech. Na první pohled vůz, ve kterém se hlavní hrdinové vydávají na prohlídku Jurského parku, připomíná Jeep. Ve skutečnosti ale toto pestře zbarvené vozidlo s extra namontovanými nárazníky a světly pochází z dílny Fordu.

Zdroj: autoevolution.com, goldeagle.com, starcarstn.com, drive.com.au, hotcars.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu