Nový S-Class dostává do vínku obří dotykovou obrazovku

Na skutečně rozměrné dotykové panely tu byla až doposud odborníkem hlavně Tesla. Nyní jí ale šlape na patry celá řada automobilek, a nechybí mezi nimi ani Mercedes, který v novém S-Class nabízí mimo obří obrazovky také rozpoznávání tváří či rozšířenou realitu.

Obrazovka nevídaných rozměnrů

Novinka od Mercedesu se představí již za pár měsíců, a proto nás Mercedes vnadí na nejrůznější detaily. Ty poslední odhalily techniku uvnitř vozu, která již v podstatě nepočítá s tlačítky.

Foto: Mercedes

Nová třída S bude skutečně malou výkladní skříní moderních technologií. Jejím ústředím bodem bude 12,8 palcová dotyková obrazovka. Hledat zde mechanické ovládání čehokoliv by bylo marné, a platí to především pro ovládání klimatizace, která probíhá přes dotykový panel ve spodní části obrazovky.

Chytrá asistentka

Nový infotainment má také o 50 % vyšší výpočetní výkon, což zaručuje naprosto plynulé zvládání všech funkcí a dostatečné rezervy pro budoucí aktualizace. Navíc s ním můžete i hovořit. Po zvolání hesla Hey Mercedes se probudí hlasová asistentka, která je schopna rozmlouvat až 27 světovými jazyky. Konverzace s ní je nyní vůbec nejpřirozenější za celou dobu a dokáže vám splnit vše, co vám na očích vidí, a to doslova.

Foto: Mercedes

U některých příkazů totiž skutečně jen stačí pohled či gesto rukou v určité směru. Sledování obličeje je celkem zajímavé. Například při ohlédnutí přes rameno systém automaticky vytuší vaše záměry a rozevře zadní roletku. Popřípadě v nocí, když vidí, že něco hledáte na sedadle spolujezdce, vám nad ním rozsvítí světlo.

Nepřehlédněte: Lamborghini Sián bude vyráběn také jako Roadster. Bohužel je již beznadějně vyprodán.

Systém také varuje před projíždějícími cyklisty či vozy v momentě, kdy chcete vystoupit z automobilu. Zároveň je zde také head up displej s rozšířenou realitou. Do něj promítány nejrůznější informace, varování a další užitečné prvky, které vám pomáhají při jízdě.

Mercedes zkrátka potvrzuje, že jízda v jeho vozech je zážitkem, a to nejen pro milovníky kvalitní jízdy, ale také pro milovníky nabušených technologií.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT