Převezmou autonomní auta osobnost a povahu svého řidiče? Za pár let je to klidně možné

Vzdávání se kontroly nejenom nad řízením je jednou z věcí, s níž se v budoucnu budeme muset velmi pravděpodobně smířit. Auta by totiž měla nejenom umět sama řídit, ale také by mohla určitým způsobem reprezentovat svého majitele, respektive řidiče. Při jízdě tak pohodlně budete moci číst noviny nebo surfovat na internetu. Přitom se povezete maximální povolenou rychlostí po pozemní komunikaci.

Jízda s autonomním autem může být hodně riziková!

Nezasvěcená veřejnost si často myslí, že v dnešní době rozvinutých počítačových technologií je vytvoření softwaru na řízení auta hračkou. Ale ono nahrazení lidského mozku počítačem není vůbec jednoduché. To potvrzují i zkušenosti z několika testovacích jízd. Při jedné z nich jelo auto poklidně v pravém pruhu až do doby, než se přiblížilo ke koloně. V důsledku ní agresivně vybočilo do vedlejšího pruhu a plnou rychlostí se hnalo kolem pomalu jedoucích aut. Pro řidiče na palubě to byl hodně děsivý zážitek.

Člověk musí být schopen převzít řízení

V důsledku toho už se dnes pracuje na technologii, kdy bude moci člověk řidič převzít řízení, byť jen pomoci gest. Možná si ze začátku budete připadat praštění. Sedět na pohodlném křesle, řídit neviditelným volantem a šlapat na neexistující pedály je sice bláznivé, ale časem si na to zvyknete. Dá se očekávat, že kvůli autonomnímu řízení prostě řada lidí řídit zapomene. A právě nejenom pro ně je připraveno převzetí kontroly nad vozidlem.

Auto ale bude i pomáhat

Určitě se mezi vámi najde mnoho řidičů, kteří například nesnáší podélné parkování. Technicky sice není tak těžké, ale v praxi je to mnohdy neřešitelný problém. A právě v tuto chvíli by měla ke slovu přijít autonomní technologie. Auto samo totiž zaparkuje rychleji, a navíc do menší mezery. Prostor kolem sebe totiž detailně monitoruje pomoc mnoha kamer.

Autonomním autům se v budoucnu asi nevyhneme, ale neměli bychom je nechat, aby převzala vaši budoucnost. Nedopusťme ale, aby nad námi auta zcela převzala kontrolu.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu