Proč je dobré mít v autě kameru?

V poslední době se trend palubních kamer velmi rozmohl, neboť je má ve svém vozidle stále více řidičů. Tímto způsobem totiž zcela legálně monitorují situaci před vozidlem, a proto může videozáznam ve finále posloužit jako důkaz v případě šetření závažné nehody nebo přestupku. Primárně však palubní kamera slouží k osobní ochraně řidiče vůči ostatním nepříliš ohleduplným řidičům.

Proč si tedy palubní kameru pořídit?

Na internetu jste určitě někdy viděli vtipné záběry ze světových silnic, kde se dějí až neuvěřitelné věci. Nezúčastnění aktéři nehody se tomu možná budou smát, ovšem pro nezaviněného účastníka se jedná o velice důležité záběry. Záznam z jeho palubní kamery totiž může pomoci policii určit, kdo je viníkem celé nehody. Navíc jsou některé kamery vybaveny i GPS lokalizátorem, přes který vás v případě nouze mohou lokalizovat záchranné složky.

Pomůže palubní kamera při jednání s pojišťovnou?

Záznam z palubní kamery se uplatní i při pojistném plnění s vaší pojišťovnou. Může totiž nastat situace, kdy vám někdo poškodil vozidlo, ovšem vy kromě videozáznamu nemáte jediný důkaz o jeho chování. Díky němu však můžete viníka problému vcelku snadno rozpoznat a skrz vaší pojišťovací společnost žádat i náhradu škody. Jakmile se tedy palubní kamery ještě více rozšíří, mohli bychom platit i nižší pojištění, neboť bude daleko snazší najít viníka dopravní nehody.

Změní palubní kamera můj jízdní styl?

Častá otázka, která vás asi při přemýšlení nad pořízením palubní kamery napadne. Budu se chovat jinak, když je mé řízení zaznamenáno na video? Pravděpodobně ano, a to hlavně ze začátku. Poté, co si na palubní kameru zvyknete, se za volantem budete chovat stejně jako před jejím pořízením. Chytré zařízení vás ovšem může odnaučit i špatným návykům, ke kterým bezpochyby patří nedodržování maximální povolené rychlosti nebo porušení bezpečné vzdálenosti.

I když si myslíte, že jste vzorný a pozorný řidič, nehody se mohou stát ve zlomku vteřiny. Pokud se tedy chcete pojistit vůči chování ostatních účastníků silničního provozu, pořiďte si palubní kameru dříve, než budete muset řešit trable spojené s kontroverzní dopravní nehodou.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu