Proč mají auta start/stop systém a lze ho vůbec snadno a rychle vypnout?

Určitě jste někdy jeli s autem, které disponuje start/stop systémem. Nedá se jednoznačně říct, zda je to dobře nebo ne, protože v tomto ohledu je automobilová veřejnost rozdělená na dva neslučitelné tábory.

Jeden start/stop systém vychvaluje, a ten druhý by ho nejraději vyškubnul i s řídicí jednotkou. Objektivně musíme přiznat, že zhasnutí motoru při zastavení je přinejmenším podivné.

Jak start/stop systém pracuje?

Pokud s tímto systémem nejste obeznámeni a vaše auto ho má, tak se s ním důvěrněji seznámíte už při vyjetí z garáže a otevření vrat. Pokaždé, když zastavíte, tak se rozsvítí červená kontrolka na palubní desce a motor se vypne. Ostatní důležité komponenty však stále běží, o životnost své klimatizace, posilovače řízení nebo brzd se bát nemusíte. S akumulátorem a startérem je to však o dost horší. Když pak šlápnete na plyn, motor okamžitě zase naskočí.

Dokáže start/stop snížit spotřebu?

Výrobci automobilů a někteří automobiloví novináři říkají, že start/stop systém dokáže snížit spotřebu paliva o 5 až 10 procent. S takovým tvrzením samozřejmě můžete a nemusíte souhlasit. Výhodou je i menší množství uhlíkových zplodin, protože když motor neběží, žádné z výfuku nevycházejí. Obrovský nápor je ale kladen na startér i baterii, která musí být v moderním autě extrémně velká. Musí totiž zvládnout nejenom neustále startování, ale i provoz ostatní elektroniky.

Dá se start/stop systém vypnout?

Naštěstí jsou automobiloví konstruktéři rozumní, takže prakticky do každého vozidla umístili tlačítko na vypnutí start/stop systému. Pokud tedy patříte k odpůrcům tohoto systému, můžete jej vypnout a auto se bude chovat, jako by systém vůbec nemělo. Špatnou zprávou je, že start/stop budete muset vypínat při každém nastartování motoru, což může být otravné.

Má vaše auto start/stop systém? Finální verdikt je samozřejmě na vás, ale my si nemyslíme, že je rozumné zkoušet odolnost startéru a kapacitu baterie na úkor o trochu nižší spotřeby paliva.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu