Řízení a ADHD: Do jaké míry je nebezpečné?

O ADHD se nejčastěji hovoří v souvislosti s dětmi, ty si ale tuto poruchu pozornosti s hyperaktivitou často určitým způsobem přenášejí i do dospělosti. Výzkumy tak například ukazují, že u dospělých s ADHD existuje zvýšené riziko dopravních nehod, konkrétně mají tito řidiči o 45 % až 47 % vyšší pravděpodobnost vážných dopravních nehod ve srovnání s „řidiči bez ADHD“.

Proč jsou řidiči s ADHD vystaveni zvýšenému riziku?

K základním příznakům ADHD patří problémy se soustředěním, impulsivita a hyperaktivita. Tyto faktory mohou do určité míry negativně ovlivňovat styl jízdy a přispívat k riziku dopravní nehody.

Mnoho řidičů s ADHD má potíže s udržením bdělosti a soustředěním se během jízdy. Navíc další rozptýlení v autě, jako je například mobilní telefon, rádio či spolujezdci, ale i mimo něj, jako je oprava silnice či zajímavosti podél silnice, mohou soustředění ještě více ztížit.

Riziko nebezpečné jízdy zvyšují i další obvyklé projevy ADHD, jako je sklon k riskování či vyhledávání vzrušení. Nepozornost může vést k roztěkanosti a impulzivita ke špatným reakcím na ostatní řidiče nebo dopravní podmínky.

Někteří lidé s ADHD mají navíc sklon věnovat pozornost detailům. To může ztěžovat vnímání věcí, jako jsou značky, semafory i další účastníci silničního provozu. A konečně, řidiči s ADHD mají obecně větší problémy s dodržováním pravidel bezpečné jízdy. Překračování povolené rychlosti či nenechání dostatečného prostoru mezi vozidly se může snadno stát příčinou nehody.

Mladí a nezkušení řidiči s ADHD jako největší nebezpečí

Studie rovněž potvrzují, že největší riziko představují především mladí a nezkušení řidiči s ADHD, kteří mají během prvního měsíce řízení o 62 % vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky dopravní nehody, než jejich vrstevníci bez ADHD.

Mladík za volantem.
zdroj: unsplash.com

Během prvních čtyř let, kdy mají řidičský průkaz, je u řidičů s ADHD o 37 % vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky dopravní nehody, dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou řídit pod vlivem alkoholu či drog, a o 150 % vyšší pravděpodobnost, že dostanou pokutu za dopravní přestupek, než je tomu u jejich vrstevníků bez ADHD.

Strategie, které pomáhají snižovat nebezpečí

Základem je samozřejmě v závislosti na závažnosti ADHD případné užívání léků, které účinně zlepšují výkonnost při řízení. Kromě toho se doporučuje dodržovat několik jednoduchých doporučení, která platí obecně pro všechny řidiče, nejen ty s ADHD.

  • Omezte rozptylování – odstraňte všechna potenciální rozptýlení v autě, tedy například vypněte mobilní telefon a dejte ho mimo dosah, abyste nebyli v pokušení ho během řízení používat. Během řízení rovněž nejezte. Rádio, topení, klimatizaci, zrcátka a vše další si nastavte před jízdou, nikoli za jízdy. Pozor dejte i na přílišné mluvení s ostatními spolucestujícími.

  • Pozor na hudbu – poslouchání hudby může mít pozitivní i negativní účinky. Určitý typ hudby může uklidňovat, jiný styl může naopak zneklidňovat.

  • Dejte přednost vozu s manuální převodovkou – dospělí i děti s ADHD mají tendenci být soustředěnější, když se mohou do určité činnosti zapojit. Většině dospělých poskytuje manuální řazení během jízdy pozitivní úroveň stimulace, která pomáhá udržet soustředění.

  • Nezapomeňte na odpočinek – před dlouhou jízdou je také nutné dopřát si dostatek času na odpočinek. Únava může způsobit, že se při řízení přestaneme soustředit.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou se nerovná špatné řízení. Mnoho lidí s ADHD řídí velmi dobře. Klíčem je znát příznaky a vědět, jak mohou řízení ovlivnit.

Zdroj: chadd.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, theminiadhdcoach.com, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu