Tipy, jak bezpečně jezdit na sněhu a ledu

Jízda na sněhu či ledu může být riskantní, a řada řidičů se jí tak obává. V zimě se jí ale v našich klimatických podmínkách nedá vždy zcela vyhnout. Vhodné zimní vybavení nám pomůže situaci velmi ulehčit, stejně jako znalost některých základních pravidel. Samozřejmostí by při jízdě na sněhu a ledu mělo být snížení rychlosti, abyste v případě potřeby byli schopni rychle a bezpečně zastavit, a také ponechání většího odstupu od před vámi jedoucího vozidla.

Zpomalte

Když je špatné počasí a silnice jsou kluzké, první, co by vás mělo napadnout, je zpomalit. Na namrzlé vozovce je mnohem menší přilnavost. Brzdná dráha se na mokré vozovce zdvojnásobí, ale na ledu se může prodloužit až desetinásobně, pokud vůbec nějaký brzdný odpor existuje. I při extrémně nízkých rychlostech hrozí nebezpečí smyku, zejména při brzdění nebo prudkém zatáčení.

Plynulost a opatrnost

Při jízdě na sněhu či ledu se proto vyvarujte prudkého sešlápnutí plynu či brzd a také prudkých pohybů volantem. Pokud máte problémy s trakcí, nezrychlujte příliš, protáčení kol situaci jen zhorší. Při rozjíždění zkuste použít druhý rychlostní stupeň, abyste získali lepší přilnavost. Některé automatické převodovky nabízejí zimní režim.

Při jízdě na zasněžených svazích udržujte na vrcholu kopce nízkou rychlost. Je snazší udržovat stálou rychlost než zpomalovat při sjezdu. Brzdový pedál sešlapujte jemně a vyhněte se spuštění ABS, protože při velmi kluzkých podmínkách může mít tento systém potíže. Starší vozy bez ABS mohou zastavit dříve díky zablokovaným kolům, která způsobují „efekt sněhové radlice“, kdy se před nimi nahromadí sníh.

Vidět a být viděn

Když nastartujete, dopřejte svému vozu dostatek času na zahřátí a odstraňte z oken a světel všechen sníh a led. Pokud je na střeše vozu velké množství sněhu, měl by být též odklizen, protože pokud by během jízdy spadl, mohl by ohrozit ostatní řidiče. Ujistěte se, že vaše stěrače nejsou přilepené na skle. Při jízdě se též ujistěte, že máte zapnutá světla a že vás ostatní řidiči vidí.

Předvídejte

Na zasněženém a zledovatělém povrchu vše déle trvá nejen vám, ale také ostatním účastníkům provozu. Dávejte proto pozor na auta a ostatní dopravní prostředky kolem vás, může se stát, že z ničeho nic začnou klouzat nebo že jejich řidiči nad nimi na okamžik ztratí kontrolu. Zasněžené značky či obrubníky mohou též představovat nebezpečí, věnujte tak zvýšenou pozornost dopravnímu značení.

Zdroj: autoexpress.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu