Váš iPhone se brzy může stát klíčem k otevření dveří vašeho auta. Jak je to možné?

Společnost vyrábějící jedny z nejoblíbenějších telefonů na světě nyní oznámila, že si už v blízké budoucnosti pomocí svého chytrého telefonu odemknete dveře od auta. Tímto způsobem by měly fungovat nejenom iPhony, ale také chytré hodinky.

Najde Apple podporu od některé z automobilek? Společnost BMW by údajně měla být první firmou, která se o tento způsob zamykání zajímá.

S každým telefonem iPhone to nepůjde…

Jak je nám všem asi jasné, ne se všemi modely iPhone půjde nová BMW odemknout a otevřít. Nový Digital Key využívá technologii NFC a tím pádem by mohl fungovat na všech nových vozech vyrobených od 1. července a dál. Abyste si užili všechny dostupné funkce naplno, musíte bezpodmínečně vlastnit iPhone XR nebo Apple Watch 5. série. Pokud máte novější zařízení, bude vám Digital Key fungovat také.

Existují už podobné funkce?

Jistě jste zaznamenali, že jiné automobilky už v minulosti vyvinuly speciální aplikace na odemykání svých aut. Spolupráce Apple a BMW bude v tomto ohledu revoluční. Na míru vymyšlený a sestavený software totiž bude už z výroby zapečetěný ve vnitřnostech nových Apple zařízení, takže se nebudete muset obtěžovat stahováním nějaké aplikace. Tím pádem se může Digital Key chlubit daleko lepším zabezpečením než všichni jeho předchůdci.

Čtěte také: Zbytečné automobilové inovace, které většina z nás nepotřebuje.

Údaje o svém autě můžete sdílet

Prostřednictvím funkce iMessage navíc můžete údaje o svém vozidle sdílet až s pěti dalšími lidmi, což je nepochybně velice zajímavé. Tito lidé budou mít nejenom informace o autě, ale také do něj budou mít přímo přístup. Každý z nich totiž dostane unikátní klíč, pomocí něhož navíc můžete omezit některé funkce auta, například maximální rychlost nebo hlasitost rádia. A co když telefon ztratíte? Systém vás prostřednictvím iCloud a Apple ID automaticky odhlásí.

Jak bude Digital Key fungovat?

Přemýšlíte nad tím, jak si pomocí svého Apple telefonu nebo hodinek odemknete nové BMW? Stačí otevřít integrovanou aplikaci a klepnout na displej telefonu či hodinek těsně u dveří. Tím se synchronizují veškeré údaje mezi zařízením a samotným autem. Aplikace po vás bude chtít autentizační kontrolu v podobě otisku prstu nebo obrazu obličeje, aby měla stoprocentní jistotu, že se do vozu nedobývá někdo cizí. Jak pak auto nastartovat? K zažehnutí motoru stačí položit váš telefon na bezdrátovou nabíječku.

Apple na této technologii stále pracuje. Pořád nefunguje tak hladce a spolehlivě, jak by si obě společnosti přály. Už za pár týdnů nebudete muset z kapsy nebo kabelky tahat klíče od auta, protože vám k jeho odemčení a nastartování postačí Apple iPhone nebo Apple Watch.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu