Srážka se zvěří je častou dopravní nehodou. Jak se v jejím případě chovat?

Na podzim se srážka se svěří stává stále aktuálnějším tématem. Zejména za tmy je riziko nehody o dost větší. Zvířata totiž přebíhají z pole na pole a nezastaví je při tom ani frekventovaná komunikace. Proto by se snadno mohlo stát, že nebohé zvířátko srazíte. Podle pojišťoven navíc srážky se zvěří každoročně narůstají, za což může pravděpodobně větší odvaha zvířat, ale i nezkušenost nových řidičů.

Je třeba místo nehody označit?

V případě srážky se zvěří se jedná o naprosto běžnou nehodu, takže její místo musíte zabezpečit tak, aby bylo viditelné pro ostatní řidiče. Pokud to podmínky dovolí, jste dokonce oprávněni řídit dopravu v místě nehody. K řízení provozu můžete pověřit i oprávněnou osobu. Zejména za tmy však dbejte na bezpečnostní opatření, tedy dostatečné osvětlení, aby se nestalo ještě něco horšího. Bezpodmínečně musíte mít reflexní vestu a na škodu nebude ani kapesní baterka.

Vyhnout se zvěři nebo ne?

Možná si budete říkat, že z tepla domova a od klávesnice počítače se krizová situace bude popisovat velice snadno, přesto se vám pokusíme srozumitelným způsobem popsat, jak se zachovat. Na vyhýbání se rovnou zapomeňte, zvlášť pokud jedete po úzké silnici mezi vesnicemi s hlubokými příkopy. Nejste-li trénování v reakcích a v rychlém vyhýbání se překážek, pak můžete nadělat více škody než užitku. Jestliže již zaznamenáte zvěř přebíhající přes komunikaci, šlápněte na brzdu a držte volant rovně, abyste nesjeli z cesty. Vždycky je totiž lepší porazit zvíře čelně, než se zabít o strom nebo to naprat do protijedoucího kamionu.

Musím volat policii?

Při srážce s jakýmkoli zvířetem byste měli zavolat policii vždy. Musí totiž upozornit místní myslivecký spolek o uhynulém nebo zraněném zvířeti. Pokuty se ovšem bát nemusíte, neexistuje na to jediný předpis. Od policistů si nezapomeňte vyžádat záznam o nehodě, protože jej budete potřebovat pro pojišťovnu v rámci nahrazení škody. Tak bude mít jistotu, že se nejedná o pojistný podvod, ale o skutečnou nehodu. Může se také stát, že vám policie zakáže další jízdu s ohledem na stav vašeho vozidla. Proto raději počítejte se sjednáním odtahu, který můžete mít pochopitelně v ceně povinného ručení. Záleží na podmínkách konkrétní smlouvy.

Kdo za škodu může?

Za škodu způsobenou divokými a zatoulanými zvířaty nikdo nezodpovídá. Musíte si proto sjednat individuální pojištění. V opačném případě neočekávejte za takovou dopravní nehodu žádné pojistné plnění. Pokud byste nešťastnou náhodou srazili domácí zvíře, tak u něj za škody odpovídá vlastník zvířete nebo osoba, které bylo zvíře svěřeno. Ať už srazíte domácí nebo divoké zvíře, rozhodně jej neusmrcujte, abyste mu zkrátili trápení. To mohou pouze myslivci z místního revíru. Také si poražené zvíře nemůžete odvést domů, neboť by toto jednání mohlo být klasifikováno jako pytláctví. Za něj vám hrozí až dva roky v chládku.

Na podzim dbejte zvýšené opatrnosti zejména při horší viditelnosti. Zvířat u silnice bude přibývat, a proto buďte opatrní. V případě krizové situace dbejte našich rad, které vám pomohou minimalizovat škody.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu