Volkswagen chce přetvořil jeden z řeckých ostrovů na místo čisté elektromobility

Volkswagen a řecká vláda by za sebou měly mít podpis memoranda, na základě kterého by se ostrov Astypalaie mohl přeměnit ve vzor klimaticky neutrální oblasti. Tento přerod by měl znamenat výměnu 1 500 vozidel se spalovacím motorem za tisícovku elektrických vozidel a mnohem více.

Změna je život

Celý program by měl běžet šest let, s tím, že mimo výměnu vozového parku nabídne také službu sdílení jízd v rámci nového dopravního systému. Celý ostrov o rozloze 100 čtverečních kilometrů ležící v Egejském moři má dnes jen velmi omezený systém veřejné dopravy, který zajišťují dva autobusy pohybující se na velice omezeném prostoru.

Foto: Volkswagen

Plánem je nabídnout elektrické skútry společnosti Seat a také dostatečné množství elektrických kol. Volkswagen chce elektrifikovat také užitková a komunální vozidla, jako jsou policejní vozy, sanitky a další.

Elektromobily, zdroje energie a elektrokola

Ostrov ročně přivítá přibližně 72 tisíc turistů, přičemž stálých obyvatel zde žije něco málo přes tisíc. Většina energie je zde získávána z fosilních paliv, což je další cíl, na kterém chce automobilka spolu s automobilkou zapracovat. Primární zdroje ostrova by se měly přeorientovat na sluneční a větrnou energii. V rámci programu má Volkswagen v úmyslu na ostrově instalovat své nabíječky Elli, které nabídnou celkem 230 nabíjecích portů. Ostrov doufá že jej všechny tyto kroky přemění na cíl turistů hledajících udržitelnou dovolenou.

Foto: Volkswagen

Sám Volkswagen si na udržitelnosti zakládá. Do konce tohoto desetiletí má v úmyslu uvést na trh 75 nových elektrických modelů, přičemž investuje značné prostředky do elektrické mobility.

Do roku 2050 se Volkswagen chce stát uhlíkově neutrální společností. Prostřednictvím Astypalaie chce ukázat, že s novými technologiemi a službami je možné na oblasti udržitelnosti dosáhnout skutečně velkých věcí.

Zdroje: Volkswagen

Autor: Jan Černý
zavřít reklamu