Zapuštěné kliky dveří: Stylový, ale potenciálně nebezpečný prvek

Kliky dveří jsou nezbytné pro přístup do interiéru automobilu. Na druhou stranu často narušují elegantní harmonii vozu i aerodynamiku natolik, že se je designéři snaží usilovně skrývat nebo maskovat. Mnoho moderních vozů tak v posledních letech preferuje zapuštěné kliky.

Otázka bezpečnosti zapuštěných klik

Zapuštěné kliky nejsou na první pohled na vozidle téměř patrné, neboť jsou v jedné rovině s vnějším povrchem dveří. Podle německého autoklubu ADAC však může tento typ klik představovat bezpečnostní problém, protože v případě nehody je obtížnější dveře s tímto typem klik otevřít.

Klub připouští, že i profesionálním záchranářům trvá déle, než se dostanou k cestujícím ve vozidle, pokud dveře nedisponují klasickými klikami. Zapuštěné kliky dnes mají například některé modely značek Mercedes-Benz, Kia nebo Hyundai. Mnohé z nich používají elektrické servomotory, které uvolňují rukojeť pouze v případě potřeby.

Problém s elektrickým napájením

Pokud však po nehodě dojde k výpadku elektrického systému vozu, může klika zůstat „schovaná“ ve dveřích. ADAC navrhuje, že mechanické zařízení pro vysunutí klik by zajistilo lepší možnosti otevření dveří zvenčí, a to i v případě poruchy elektrického napájení.

Pak je tu otázka těch vozidel, která používají elektrické tlačítko k odemykání dveří i zevnitř. Rovněž v těchto vozech je nutné, aby cestující byli schopni v případě nebezpečí rychle otevřít dveře i bez elektrického napájení.

zdroj: freepik.com

Další rizikové faktory

Kromě potíží, které souvisejí s napájením motorků zapuštěných klik, v případě nehody často dojde i k deformaci dveří. Tato skutečnost rovněž negativně ovlivňuje snadnost otevření dveří, přičemž v mnoha případech je k otevření zapotřebí „větší síla“. Tradiční kliky dveří díky svému tvaru umožňují pevnější úchop a snazší vyvinutí potřebné síly.

Pokud si říkáte, že v případě nouze by se do vozu dalo dostat „vysklením“ bočního okénka, tak vězte, že i tento způsob může být komplikovanější, než se na první pohled zdá. Některé moderní automobily totiž disponují laminovanými bočními skly, která sice lépe chrání před případnými zloději, ale na druhou stranu mohou představovat komplikaci v krizových situacích.

Zdroj: autojosh.com, adac.de, motor1.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu